Notowania

wybory
05.10.2008 16:30

Kto dziś zostałby prezydentem Polski?

Stawkę zamykają Rafał Dutkiewicz i Lech Wałęsa. Sprawdź kto przeszedłby do drugiej rundy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*PremierDonald Tuski były prezydent Aleksander Kwaśniewskizmierzyliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Pentor na zlecenie tygodnika _ Wprost _. *

Jednak, według konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, Kwaśniewski nie mógłby kandydować po raz trzeci.

Z badania wynika, że gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory prezydenckie, to na Donalda Tuska oddałoby głos 26,8 proc. wyborców, a na Aleksandra Kwaśniewskiego - 18,1 proc.

Jak napisał _ Wrost _, konstytucja z 1997 r. nie zabrania Kwaśniewskiemu kandydowania po raz trzeci w wyborach prezydenckich. Zapisane jest ograniczenie, że _ prezydent wybierany jest na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz _.

Według tygodnika słowo _ ponownie _ oznacza, że prezydent może pełnić pod rząd tylko dwie kadencje. Dlatego w 2010 r. Kwaśniewski może wystartować w walce o trzecią kadencję.

Prof. Piotr Winczorek pytany przez PAP, czy z punktu widzenia prawa jest możliwość kandydowania na urząd prezydencki po raz trzeci, odpowiedział, że nie. _ Dopuszczalne są dwie kadencje prezydenckie _ - podkreślił. Według niego, _ przerwa w sprawowaniu urzędu nie daje możliwości kandydowania po raz trzeci _, bo, jak zaznaczył, _ konstytucja mówi, że można być dwa razy prezydentem _.

Na trzecim miejscu w wyborach, jak wynika z sondażu, znalazłby sięLech Kaczyńskiz wynikiem 15,6 proc. głosów.

Kolejne miejsca zajęliby prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (wskazało na niego 9,0 proc. respondentów) oraz b. prezydentLech Wałęsa(4,6 proc.).

W sondażu 14,1 proc. ankietowanych wskazało na innego kandydata, a 12 proc. odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddać swój głos.

Sondaż przeprowadzono w dniach 30 września - 1 października br. na grupie 800 osób.

Tagi: wybory, sondaż, ankieta, wybory prezydenckie, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz