Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kwaśniewski
03.06.2007 16:40

Kwaśniewski na czele Rady Programowej LiD

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył w na Konwencji Krajowej SLD, że zgadza się stanąć na czele Rady Programowej koalicji Lewica i Demokraci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Supernak/PAP)

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył w na Konwencji Krajowej SLD, że zgadza się stanąć na czele Rady Programowej koalicji Lewica i Demokraci.

Jak ocenił, LiD to ważny ruch polityczny, dobra koncepcja jako alternatywa dla rządzących. Opowiedział się jednocześnie za podjęciem "języka dyskursu" z Platformą Obywatelską.

Jak podkreślił podczas swego wystąpienia Kwaśniewski, wiadomość o powstaniu Lewicy i Demokratów we wrześniu 2006 r., była dla niego "najbardziej optymistyczną wiadomością z Polski w ostatnim roku".

Uzasadniając powody, dla których zdecydował się stanąć na czele Rady Programowej LiD, powiedział, że przekonało go sformułowanie +harmonia w różnorodności+. "Nie dziwmy się, że jesteśmy różni, nie patrzmy na drobiazgi, twórzmy wspólnie dobra alternatywę dla Polski - podkreślił Kwaśniewski.

Kwaśniewski zgadza się przewodniczyć Radzie Programowej LiD

Były prezydent przestrzegł jednocześnie przed wewnętrzną rywalizacją personalną o przywództwo w LiD. "Nie ma żadnej wątpliwości, że partnerem są wszyscy, którzy są współtwórcami Lewicy i Demokratów. Od dzisiaj nie może być żadnej dyskusji o wewnętrznej konkurencji w ramach LiD. Wartością samą w sobie musi być stworzenie tej centro-lewicowej koalicji. Tu nie ma walki, tu jest szczere, uczciwe partnerstwo" - mówił.

"Nasi przeciwnicy są ulokowani po stronie rządzącej koalicji" - podkreślił Kwaśniewski. Skrytykował jednocześnie koalicję rządzącą za "marginalizację Polski w jej wymiarze europejskim, prowadzenie polityki historycznej, skierowanej przeciwko poszczególnym ludziom, formacjom. "Na szczęście rządzący nie zajmują się gospodarką - dlatego gospodarka rozwija się dobrze" - mówił b. prezydent.

Kwaśniewski opowiedział się także za szerszą współpracą, nie tylko w ramach samego LiD, ale też z innymi środowiskami i ruchami społecznymi, które - jak powiedział - "będą go wspierać w budowaniu programu potrzebnego dla Polski w XXI wieku". Jak dodał, chodzi np. o tworzony w Krakowie Ruch na Rzecz Demokracji, a także ruch ludzi, którzy podpisali się pod deklaracją w obronie standardów demokracji w czasie konferencji na Uniwersytecie Warszawskim (w której wzięli udział m.in. on i b. prezydent Lech Wałęsa).

"W walce o dobrą przyszłość Polski my mamy wyłącznie sojuszników, nie mamy przeciwników, nie mamy wrogów" - podkreślił Kwaśniewski.

Były prezydent odniósł się też do sobotnich, bardzo krytycznych słów szefa Sojuszu Wojciecha Olejniczaka pod adresem Platformy Obywatelskiej (Olejniczak powiedział m.in., że PO niczym nie różni się od PiS, jest jego "marnym klonem"). Zdaniem Kwaśniewskiego, LiD powinien podjąć "język dyskursu" z tą partią.

"Platforma jest konkurencją, ale nie powinna stać się przeciwnikiem (...) to konkurent, ale jednak też partner do dyskusji" - podkreślił b. prezydent.

Kwaśniewski poinformował, że posiedzenie inauguracyjne Rady odbędzie się 14 czerwca o godz. 12.00. Wtedy zostanie zaprezentowany skład Rady, deklaracja programowa i terminarz prac.

Tagi: kwaśniewski, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz