Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurowybory
08.06.2009 11:31

Kwaśniewski o lewicy: wynik przyzwoity

Zdaniem byłego prezydenta byłoby źle, gdyby Wojciech Olejniczak nie wszedł do PE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Wynik komitetu SLD-UP w eurowyborach jest _ przyzwoity, bo dwucyfrowy _ - ocenił w poniedziałek były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ubolewał jednak, że lewica nie może przekroczyć _ zaczarowanej _ granicy 12-13 procent poparcia.

Według danych PKW z 98,9 proc. obwodów komitet SLD-UP uzyskał 12,33 proc. głosów (trzecie miejsce po PO i PiS). Poniżej 5- procentowego progu wyborczego znalazło się Porozumienie dla Przyszłości CentroLewica (SdPl, Partia Demokratyczna, Zieloni2004) - z wynikiem 2,43 proc.

Zdaniem Kwaśniewskiego wynik wyborczy SLD-UP _ klęską w najmniejszym stopniu nie jest _. _ - To jest wynik - gdy chodzi o ilość głosów - przyzwoity, bo dwucyfrowy. I właściwie też potwierdzający wynik wyborczy - co prawda - LiD-u, ale gdyby zliczyć głosy CentroLewicy i SLD, to jest nawet ciut więcej procentowo niż LiD dostał _ - zaznaczył Kwaśniewski w TVN24.

WYNIKI EUROWYBORÓW DO PE
*Platforma zwycięża w eurowyborach * Dane z 98,9 proc. obwodów do głosowania wskazują, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego PO zdobyła 44,4 proc. głosów
*Prawica rządzi w Europie * Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania - we wszystkich tych państwach prawica lub centroprawica wygrała Wybory do Europarlamentu

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku koalicja Lewicy i Demokratów (SLD, SdPl, UP, PD) zdobyła 13,15 proc. głosów.

Według byłego prezydenta lewica _ nie może się odbić _. _ Lewica na pewno ma kłopot w przekroczeniu tej - już zaczarowanej w tej chwili - granicy 12-13 proc. To kolejne wybory, kiedy ten wynik się potwierdza (...). Czyli na pewno nieprawdziwe są twierdzenia, że lewica schodzi ze sceny. Niestety nie można powiedzieć, że ona rozwija się w jakiś sposób bardzo dynamiczny _ - mówił Kwaśniewski.

Jego zdaniem wyniki niedzielnych wyborów do PE pokazały, że _ nie da się zbudować niczego bez udziału SLD, bo dzisiaj jest to główna siła polityczna na lewicy _.

Pytany, czy gdyby szef klubu LewicyWojciech Olejniczaknie wszedł do PE - na co wskazują sondaże - czułby się za to osobiście odpowiedzialny, odpowiedział: _ będę żałował, jeżeli tak będzie; choć zalecam tutaj spokój, ponieważ ta ordynacja jest bardzo skomplikowana, te wyniki tam będą jeszcze doliczane, przeliczane _.

_ - Natomiast, gdyby Wojciech Olejniczak nie został europarlamentarzystą, to - po pierwsze - szkoda. A po drugie, to pokazuje jakąś wadę tej ordynacji, gdzie przy dobrym wyniku, przy dużej ilości głosów nie zostaje się europarlamentarzystą _ - zauważył.

Jak jednak zaznaczył, Olejniczak to _ młody człowiek i na pewno jego kariera ciągle będzie ważnym elementem także dla lewicy _. - _ Są kolejne wybory, są wybory samorządowe - wiem, że Wojtek myślał również o samorządzie warszawskim, o kandydowaniu do władz Warszawy, może na prezydenta Warszawy _ - powiedział.

Kwaśniewski pytany był również o doniesienia medialne, że mandatu może nie otrzymać szef sztabu wyborczego SLD-UP i lider listy w Wielkopolsce Marek Siwiec. _ Też zaczekajmy z tym wszystkim. Marek Siwiec - to też byłoby zdumiewające i też niedobre, dlatego, że tracilibyśmy jednego z najbardziej doświadczonych polskich europarlamentarzystów _ - skomentował były prezydent.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: eurowybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz