Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łatwiej na granicy z Ukrainą. Wizy już nie dla wszystkich

0
Podziel się:

Dziś wchodzi w życie tzw. umowa o małym ruchu granicznym.

Łatwiej na granicy z Ukrainą. Wizy już nie dla wszystkich
(PAP/Dariusz Delmanowicz)

1 lipca weszła w życie umowa o małym ruchu granicznym z Ukrainą. Dzięki niej mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej - bo na podstawie specjalnych zezwoleń (kart), a nie wiz - przekraczać granicę polsko-ukraińską.

Ułatwieniami zostaną objęci obywatele obu państw zamieszkujący w gminach położonych w odległości do 30 kilometrów od granicy. Umowa dotyczy również gmin, których terytorium rozciąga się poza 30-kilometrową strefę przygraniczną.

Osoby posiadające kartę będą zobowiązane do przebywania w wyznaczonej strefie i nie będą mogły podróżować w głąb kraju. W polskiej strefie znajduje się ponad 1500 miejscowości, a w ukraińskiej - ponad 1100.

Specjalną kartę wydawaną w konsulatach (w Polsce - Lublin, na Ukrainie - Lwów i Łuck) będą mogli wykupić mieszkańcy strefy przygranicznej, którzy posiadają paszport, mieszkający tam co najmniej 3 lata. Osoby te będą musiały także wykazać, że mają _ uzasadniony powód dla częstego przekraczania granicy _.

Pierwszy dokument za 20 euro będzie wydawany na 2 lata, a kolejne na 5 lat. Z opłat będą zwolnione osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści oraz dzieci w wieku do 18 lat.

Mieszkaniec strefy przygranicznej posiadający kartę będzie mógł przebywać w Polsce jednorazowo 60 dni, ale nie dłużej niż łącznie 90 dni w ciągu pół roku. Takie osoby będą musiały wykupić polisę ubezpieczeniową, ważną co najmniej 14 dni, o wartości nie mniejszej niż 20 tys. euro.

_ - Wejście w życie umowy 1 lipca nie oznacza, że w tym dniu pierwsze osoby pojawią się na granicy. Dopiero od tego dnia mogą one mogły składać wnioski, które następnie będą rozpatrywane przez konsulaty _ - powiedział komendant główny Straży Granicznej Leszek Elas. Jak dodał, może to dotyczyć nawet 1 mln osób.

Jego zdaniem nowe przepisy będą miały większe znaczenie dla obywateli Ukrainy niż Polski. _ - Dla Polaków właściwie zmieni się niewiele dlatego, że podróżujemy na Ukrainę bez wiz. Dlatego nie ma znaczenia czy będziemy się poruszać z paszportem czy z kartą małego ruchu granicznego _ - powiedział Elas.

Ukraina jest pierwszym państwem z którym Polska podpisała umowę o małym ruchu granicznym. Obecnie ze stroną białoruską trwają rozmowy w sprawie zawarcia podobnego porozumienia. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy taka umowa mogłaby być podpisana.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)