Notowania

Przejdź na
prezydent
09.04.2009 08:07

Lech Kaczyński u żołnierzy przed świętami

Prezydent odwiedził bazę wojskową w prowincji Ghazni w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

PrezydentLech Kaczyńskiodwiedził polską bazę wojskową w prowincji Ghazni w Afganistanie.

Prezydent przybył do bazy Ghazni z dwuipółgodzinnym opóźnieniem. Wylot wojskowego śmigłowca z Kabulu opóźnił się w powodu złej pogody.

Lech Kaczyński życzył polskim żołnierzom z okazji świąt wielkanocnych szybkiego powrotu do domu i wypełnienia ciężkiej misji, jaka przed nimi stoi.

Żołnierze w rozmowie z dziennikarzami podkreślali, że sytuacja w strefie, za którą odpowiadają, jest cały czas bardzo napięta. Jak mówią, do wymiany ognia dochodzi średnio od dwóch do trzech razy w tygodniu.

W prowincji Ghazni, za którą odpowiadają Polacy, spodziewany jest wzrost zagrożenia. Ma to związek m.in. z planowanymi na sierpień wyborami prezydenckimi w Afganistanie, a także prowadzeniem przez Amerykanów wzmożonych działań w sąsiednich prowincjach.

Pod koniec marca rząd wystąpił do prezydenta - zwierzchnika sił zbrojnych - z wnioskiem o zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie z 1600 do 2000 żołnierzy. Ma to nastąpić w ramach najbliższej, piątej zmiany, która rozpocznie służbę w połowie kwietnia. Prezydent zapowiedział już, że podpisze wniosek po powrocie z Afganistanu.

Spotkanie w bazie Ghazni było ostatnim punktem jednodniowej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Afganistanie, pierwszej wizyty prezydenta w tym kraju. Wcześniej, w Kabulu, polski prezydent rozmawiał z prezydentem Hamidem Karzajem i spotkał się z polskimi żołnierzami stacjonującymi na lotnisku w stolicy Afgaistanu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kaczyński: 100 tysięcy żołnierzy to za mało ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;100;tysiecy;zolnierzy;to;za;malo,251,0,438779.html )
* [ Większy kontyngent w Afganistanie. O 400 żołnierzy ]( http://news.money.pl/artykul/wiekszy;kontyngent;w;afganistanie;o;400;zolnierzy,210,0,437970.html )
Tagi: prezydent, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz