Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lech Kaczyński: Uzyskałem pewien zakres solidarności

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński liczy na rozpoczęcie rozmów na temat nowej umowy o współpracy między Unią Europejską a Rosją. Jednak umowa powinna dać podstawy do rzeczywistej współpracy, a nie nowych konfliktów i napięć, powiedział na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego.

Prezydent Lech Kaczyński liczy na rozpoczęcie rozmów na temat nowej umowy o współpracy między Unią Europejską a Rosją. Podczas szczytu państw Trójkąta Weimarskiego prezydent podkreślił jednak, że umowa ta powinna dać podstawy do rzeczywistej współpracy, a nie nowych konfliktów i napięć.

Zakończyło się spotkanie Trójkąta Weimarskiego w niemieckim mieście Mettlach. Jednym z tematów była sprawa polskiego weta, które blokuje rozpoczęcie rozmów na temat nowej umowy o współpracy Unii z Rosją. Rozpoczęcie negocjacji będzie jednym z priorytetów niemieckiego przewodnictwa w UE

Kaczyński: Gazociąg Północny to problem dwustronnych stosunków Polski i Niemiec

Prezydent zapowiedział, że Polska zamierza aktywnie uczestniczyć w negocjacjach. Lech Kaczyński powiedział, że nowa umowa powinna zapewnić konkretne korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Jego zdaniem, odpowiednie rozwiązania są zapisane w Karcie Energetycznej, której Rosja na razie nie chce podpisać.

Prezydent zastrzegł, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego nie będą dominujące w umowie o współpracy między Unią a Rosją. Dla Polski jest równie ważne zniesienie rosyjskiego embarga na naszą żywność.

Lech Kaczyński powiedział, że podczas rozmowy z kanclerz Merkel i prezydentem Chirakiem uzyskał - jak się wyraził - "pewien zakres solidarności" w tej sprawie. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawom niemieckiego przewodnictwa w UE i problemom Wspólnoty.

_ Jacques Chirac i prezydent Lech Kaczyński zostali powitani z honorami wojskowymi. Następnie złożyli podpisy w Złotej Księdze Kraju Saary i miasta Mettlach. _Przed południem kanclerz Niemiec rozmawiała z prezydentem Francji. We wspólnym oświadczeniu wyrażają zaniepokojenie sytuacją w Libanie i poparcie dla rządu Fuada Siniory.

W końcowym komunikacie ze szczytu przywódcy krajów wchodzących w skład Trójkąta Weimarskiego uznali Rosję za strategicznego partnera Unii, a jednocześnie opowiedzieli się za dalszą integracją Ukrainy ze strukturami europejskimi. Prezydent Kaczyński zaprosił kanclerz Niemiec i prezydenta Francji na następny szczyt Trójkąta Weimarskiego, który ma się odbyć w Polsce w 2008 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)