Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze biją na alarm. Chcą więcej pieniędzy

0
Podziel się:

OZZL: Nakłady na leczenie są katastrofalnie niskie.

Lekarze biją na alarm. Chcą więcej pieniędzy
(Konstantin Sutyagin/Dreamstime.com)

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje o porozumienie na rzecz naprawy służby zdrowia i podjęcie działań w tym kierunku. List otwarty OZZL wysłał do prezydenta, premiera i szefów klubów parlamentarnych.

W ocenie OZZL sytuacja w polskiej służbie zdrowia _ staje się coraz bardziej dramatyczna _. _ Wiele szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej przestaje przyjmować chorych, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za ich leczenie - po przekroczeniu wyznaczonych limitów _ - pisze związek. Podkreśla, że _ jeszcze bardziej wydłużają się kolejki do leczenia _.

Zdaniem Związku przyczyną takiego stanu rzeczy jest _ fatalna organizacja systemu opieki zdrowotnej, w tym również jej skrajne niedofinansowanie _. Odpowiedzialność za to - w ZOBACZ TAKŻE: Bukiel: Służbie zdrowia pomoże prywatyzacja, żaden plan B
ocenie OZZL - ponoszą adresaci listu. _ Wskutek zaniechania odpowiednich reform w ochronie zdrowia wiele tysięcy Polaków corocznie umiera, choć mogłoby być wyleczonych. Szkoda, że Polacy giną niepotrzebnie nie tylko w czasie wojny _ - głosi list OZZL.

_ - Nakłady publiczne na ochronę zdrowia w Polsce są najmniejsze w Europie, licząc w odsetku PKB i wydatkach na głowę mieszkańca _ - pisze OZZL. Zauważa, że koszyk świadczeń nie jest dopasowany do możliwości finansowych publicznego płatnika; nie ma też koniecznych - w ocenie OZZL - do prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej - dopłat za niektóre świadczenia zdrowotne.

Zdaniem OZZL to od polityków zależy możliwość rozwiązania problemów służby zdrowia.

Czytaj w Money.pl
*Szpitale w pętli długów. A plan B tylko na papierze * Na oddłużenie i restrukturyzację szpitali rząd obiecał przeznaczyć ponad 2,6 mld złotych. Ale jak dotąd w ramach tzw. planu B nie przekształcono ani jednego ZOZ-u.
*Polacy chcą płacić za lepsze leczenie * 60 proc. Polaków woli dodatkowo płacić za usługi medyczne niż oddawać większą część pensji na NFZ - wynika z badania Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)