Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

LiD: NFZ musi się zadłużyć

0
Podziel się:

To jeden z trzech punktów planu naprawczego służby zdrowia proponowanego przez LiD.

LiD: NFZ musi się zadłużyć
(PAP/Szymon Pulcyn)

Klub LiD proponuje trzypunktowy plan naprawczy dla służby zdrowia: zaciągnięcie kredytu przez NFZ na podwyższenie kontraktów, etapowe zwiększenie składki na ubezpieczenie zdrowotne i wprowadzenie sztywnych reguły gospodarki finansowej w szpitalach.

Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego Narodowy Fundusz Zdrowia powinien zaciągnąć kredyt, co umożliwiłoby podwyższenie kontraktów, które zawarły szpitale i pokryłoby koszty podwyżek, związanych ze zmianami w czasie pracy lekarzy.

- _ Jak szpitale będą się zadłużać, to za parę miesięcy grozi nam katastrofa całego sytemu opieki zdrowotnej _ - dodał Balicki.

ZOBACZ TAKŻE:

Elementem planu autorstwa LiD jest także zwiększenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Posłowie LiD złożyli w Sejmie projekt, który zakłada podwyższenie składki zdrowotnej w ciągu czterech lat z obecnych 9 proc. do 12 proc.

- _ Odbędzie się to w sposób etapowy i nie obciążający kieszeni obywateli, co umożliwi zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i spłacenie kredytu _ - podkreślił Balicki.

LiD opowiada się także za wprowadzeniem sztywnych reguły gospodarki finansowej w szpitalach, aby - jak argumentował były szef resortu zdrowia: _ żadna złotówka pochodząca ze składek nie była zmarnowana _.

| Klub LiD złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, którego celem jest zwiększenie składki emerytalno-rentowej opłacanej z budżetu państwa dla osób przebywających na urlopie wychowawczym. Obecnie podstawa wymiaru składki jest równa kwocie świadczenia pielęgnacyjnego i wynosi 420 zł; LiD chce, by było to 936 zł (równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego) - poinformowało biuro prasowe klubu LiD. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)