Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łukaszenka chce zbliżenia z UE. "To ważny wektor"

0
Podziel się

UE to dla prezydenta Białorusi m.in.: nowe technologie i kredyty.

Łukaszenka chce zbliżenia z UE. "To ważny wektor"
(PAP/EPA)
bDAdPrYR

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka chce umacnienia _ europejskiego wektora _ w polityce zagranicznej.

_ - Zbliżenie z Unią Europejską jest realizacją naszego strategicznego kursu _ - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Samuelem Żbogarem, który przewodniczy obecnie Komitetowi Ministrów w Radzie Europy.

_ - Unia Europejska to nowe technologie, zasoby kredytowe, inwestycje. To ważny dla nas wektor, który będziemy umacniać _ - powiedział prezydent Białorusi.

bDAdPrYT

Wyraził przekonanie, że wizyta szefa MSZ Słowenii będzie sprzyjać umocnieniu kontaktów z UE. Słowenia jest jej członkiem.

Porównując zbliżone wielkości wymiany handlowej swego kraju z Rosją i UE Łukaszenka podkreślił, że saldo wymiany z państwami Unii jest dodatnie w odróżnieniu od deficytu z Rosją.

W minionym tygodniu prezydent Białorusi obwinił Rosję o to, że _ faktycznie zamknęła _ swój rynek dla tanich białoruskich towarów, zmuszając ją do poszukiwania innych rynków.

bDAdPrYZ

Najnowszym przykładem jest wprowadzony w sobotę zakaz importu mleka i produktów mlecznych z Białorusi. Rosja uzasadniła to niedotrzymywaniem przez stronę białoruską rosyjskich przepisów dotyczących tych produktów.

W ostatnich miesiącach widoczne jest zbliżenie Białorusi z UE, m.in. za sprawa programu Partnerstwa Wschodniego. Rosja jest tym zaniepokojona, gdyż obawia się o swoje interesy w regionie i uważa, że Mińsk jest wobec niej nielojalny.

bDAdPrZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)