Notowania

białoruś
24.10.2008 13:39

Łukaszenka leci po pomoc

Białoruskie media informują o nieoczekiwanej wizycie Aleksandra Łukaszenki na Kremlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ma do niej dojść już jutro. Niezależni komentatorzy podkreślają, że sprawa rzeczywiście musi być pilna skoro nie można było poczekać z jej omówieniem do 3 listopada. Na 3 listopada zaplanowano posiedzenie Rady Najwyższej Związku Białorusi i Rosji.

Według Agencji Finansowych Nowosti - białoruskiego prezydenta do tak pilnego spotkania z Dimitrijem Miedwiediewem zmusił światowy kryzys finansowy docierający na Białoruś.

Oficjalnie nie wiadomo czego będą dotyczyć rozmowy prezydentów. Białoruskie media przypuszczają, że chodzi o pożyczkę w wysokości 2 miliardów dolarów. Białoruś chce w ten sposób zapobiec finansowemu kryzysowi.

O pożyczce Mińsk z Moskwą rozmawia już od wielu miesięcy. Rosjanie zgodzili się pożyczyć Białorusinom 1 miliard w tym roku a drugi pod koniec 2009. AFN zwraca uwagę, że prezydent Łukaszenka może chcieć aby kredyt został udzielony w całości do końca 2008 roku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Rosja pożyczy Białorusi 2 mld dolarów ** ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;pozyczy;bialorusi;2;miliardy;dolarow,78,0,378958.html )
* [ Rosja umieści rakiety na Białorusi ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;umiesci;rakiety;na;bialorusi,57,0,359737.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Jednocześnie białoruskie media przypominają, że wciąż Mińsk zabiega o preferencyjne ceny na dostawy rosyjskiego gazu. Zdaniem niezależnych komentatorów, ze strony Rosji powrócą kwestie związane z wykupem białoruskich przedsiębiorstw, przyjęciem wspólnej waluty dla obu krajów oraz uznaniem niepodległości Osetii Południowej i Abchazji.

Białoruscy komentatorzy zastanawiają się czy obecną sytuację wykorzysta Bruksela dla zacieśnienia kontaktów z Mińskiem.

Tagi: białoruś, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz