Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
30.06.2009 14:24

Łukaszenka ma ofertę dla USA: Znieście sankcje

Prezydent Białorusi stawia warunek wznowienia normalnych relacji dyplomatycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że USA muszą uchylić sankcje wobec Białorusi, zanim można będzie przywrócić stosunki Mińsk-Waszyngton, łącznie z powrotem amerykańskiego ambasadora.

Reuters pisze w tym kontekście, że Łukaszenka, od dawna oskarżany o naruszanie praw człowieka, zabiega o lepsze stosunki z Zachodem od czasu sporu Białorusi z jej tradycyjnym sojusznikiem, Rosją, o ceny energii w 2007 roku.

Agencja odnotowuje, że Unia Europejska zniosła zakaz wjazdu na swoje terytorium Łukaszenki i innych białoruskich osobistości oficjalnych, natomiast amerykańskie środki karne, wymierzone przeciwko białoruskim przedsiębiorstwom, doprowadziły do wzrostu napięć między Mińskiem a Waszyngtonem.

_ - Jesteśmy gotowi wrócić do dyskusji na temat pełnego przywrócenia wzajemnej obecności dyplomatycznej pod warunkiem, że sankcje gospodarcze przeciwko naszemu krajowi zostaną w pełni zniesione _ - powiedział Łukaszenka członkom delegacji Kongresu USA.

Reuters przypomina, że Unia Europejska włączyła Białoruś do programu Partnerstwa Wschodniego i że w zeszłym tygodniu Mińsk formalnie zwrócił się do UE o pomoc finansową.

Natomiast amerykańskie sankcje gospodarcze, w tym zakaz współpracy z białoruską firmą naftową Biełnieftiechim, pozostają w mocy.

Członek delegacji Kongresu USA, demokratyczny senator Benjamin Cardin wyraził w opinię, że _ wybór Obamy stworzył nowe możliwości zmiany stosunków między obu krajami _.

Reuters dodaje, że obciążeniem dla stosunków Mińsk-Waszyngton jest też sprawa amerykańskiego prawnika Emanuela Zeltsera, skazanego w zeszłym roku na Białorusi za szpiegostwo przemysłowe. Strona amerykańska domaga się zwolnienia Zeltsera z przyczyn zdrowotnych.

Zeltser, który prowadził w tym miesiącu głodówkę, przekazał przez swojego adwokata, że ma nadzieję, iż obejmie go amnestia.

Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz