Notowania

rosja
14.01.2010 11:44

Miedwiediew nie przyjedzie na uroczystości do Auschwitz

Prezydenta Rosji zaprosił Lech Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie przyjedzie do Polski na uroczystości z okazji 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - informuje w czwartek rosyjski dziennik _ Wriemia Nowostiej _.

Powołując się na radcę ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie Dmitrija Poljanskiego, gazeta przekazuje, iż _ szczebel i skład rosyjskiej delegacji jest ustalany _.

_ - Wriemia Nowostiej _ przypomina, że Miedwiediewa na te uroczystości w końcu zeszłego roku zaprosił polski prezydentLech Kaczyński.

Dziennik podaje również, iż _ w MSZ Polski przyznano, że wizyta rosyjskiego prezydenta raczej będzie niemożliwa i że teraz strona polska oczekuje szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa _.

Powołując się na Poljanskiego, _ Wriemia Nowostiej _ informuje, żedo programu uroczystości w Auschwitz-Birkenau włączono otwarcie tymczasowej wystawy, przygotowanej przez Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie, a poświęconej wyzwoleniu obozu i samego Oświęcimia przez wojska radzieckie.

Gazeta odnotowuje również, że w Polsce trwają przygotowania do upamiętnienia przypadającej wiosną tego roku 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. _ Polskie władze chcą, aby kulminacyjnym punktem obchodów były uroczystości w miejscu egzekucji Polaków w Katyniu pod Smoleńskiem i liczą na udział Dmitrija Miedwiediewa lub Władimira Putina _ - wskazuje _ Wriemia Nowostiej _.

Dziennik zauważa, że _ w Warszawie nie ukrywa się przy tym chęci udziału w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa (nad hitlerowskimi Niemcami) w Moskwie _. _ Jednak nie wiadomo, który z polskich liderów - prezydent czy premier - zdoła przyjechać do rosyjskiej stolicy. Oprócz chęci potrzebne jest zaproszenie od strony rosyjskiej _ - pisze _ Wriemia Nowostiej _.

Szef wydziału gospodarczego w Administracji Prezydenta Rosji Władimir Kożin, kierujący przygotowaniami do majowych uroczystości w Moskwie, utrzymuje, że tym razem rosyjskie władze zrezygnowały z zapraszania zagranicznych przywódców na obchody rocznicy zwycięstwa, jednak przyjmą tych, którzy sami zgłoszą chęć przyjazdu z tej okazji do Moskwy.

Spór wokół rosyjskiej ekspozycji ciągnie się od lat ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz