Notowania

afganistan
23.09.2008 18:18

Misja w Afganistanie: USA opóźniają posiłki

USA nie będą w stanie wysłać do wiosny więcej żołnierzy do Afganistanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

USA nie będą w stanie wysłać do wiosny więcej żołnierzy do Afganistanu - zapowiedział amerykański minister obrony Robert Gates.

_ - Bez zmiany okresu pobytu kontyngentu w Afganistanie i strategii rozmieszczenia wojsk nie będziemy mieli wystarczającej liczby żołnierzy, aby wysłać tam trzy dodatkowe brygady. Według mnie będzie to możliwe wiosną i latem 2009 roku _ - oznajmił szef Pentagonu.

9 września prezydent George W.Bush zapowiedział wycofanie około 8 tys. żołnierzy z Iraku i wysłanie już w styczniu przyszłego roku dodatkowych wojsk do Afganistanu.

Jednak w ubiegłym tygodniu dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie generał David McKiernan poinformował, że potrzebuje dodatkowo ok. 15 tysięcy żołnierzy.

Niedawno przedstawiciele kierownictwa Pentagonu przyznali, że operacja USA i NATO w Afganistanie przebiega źle i trzeba rozważyć dalszą jej strategię. W Afganistanie przebywa obecnie około 33 tys. żołnierzy amerykańskich, z czego 14 tys. stanowi część sił NATO.

Gates poinformował jednocześnie senatorów, że poziom przemocy w Iraku zmniejszył się o 80 procent. Ostrzegł jednak, że poprawa stanu bezpieczeństwa w tym kraju nie może być czynnikiem wpływającym na przyspieszenie operacji wycofywania wojsk USA.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Pakistan mięknie. Misja NATO nie zagrożona ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;mieknie;misja;nato;nie;zagrozona,137,0,366985.html ) **
* [ USA: Będą pieniądze na wojnę w Iraku i Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/usa;beda;pieniadze;na;wojne;w;iraku;i;afganistanie,22,0,352278.html )

Ostatnio demokratyczny kandydat na prezydenta USA Barack Obama zaapelował, aby wycofać wojska amerykańskie z Iraku w ciągu najbliższych 16 miesięcy. Z kolei jego republikański rywal John McCain uważa, że zbyt szybkie wycofanie tych sił może zniweczyć postępy w stabilizowaniu sytuacji w Iraku.

Szef Pentagonu uznał, że największe zagrożenie terroryzmem dla USA pochodzi z terenów zachodniego Pakistanu._ - Gdybyście zapytali mnie po sukcesie, jaki osiągnęliśmy w walce z Al-Kaidą w Iraku, skąd płynie obecnie największe zagrożenie dla naszego kraju, powiedziałbym, że chodzi tu o zachodni Pakistan _ - powiedział.

Tagi: afganistan, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz