Notowania

piotr misztal
12.04.2008 14:33

Misztal dostanie list żelazny?

W poniedziałek sąd zadecyduje o wydaniu listu żelaznego dla byłego posła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Grzegorz Michałowski)

W poniedziałek krakowski sąd zadecyduje o wydaniu listu żelaznego dla byłego posłaPiotra Misztala, poszukiwanego listem gończym w sprawie wyłudzeń podatkowych.

Warunkiem wydania takiego listu, gwarantującego Misztalowi odpowiadanie z wolnej stopy do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, było wpłacenie do 15 kwietnia miliona złotych poręczenia majątkowego. Pieniądze takie na początku kwietnia wpłynęły na konto sądu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Misztal wpłacił milion ]( http://news.money.pl/artykul/misztal;wplacil;milion,10,0,333322.html )
* [ Będzie ekstradycja Misztala? ]( http://news.money.pl/artykul/bedzie;ekstradycja;misztala,37,0,324645.html )

Prokuratura zarzuca Misztalowi kierowanie działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się w latach 2003- 2006 na terenie Krakowa, Łodzi i innych miejscowości m.in. handlem fałszywymi fakturami i wyłudzeniami podatkowymi. Według prokuratury, spowodowane przez grupę wyłudzenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa wynoszą 2 mln 218 tys. zł.

Postanowienie o przedstawieniu Misztalowi zarzutów i zatrzymaniu prokuratura wydała bezpośrednio po wygaśnięciu jego mandatu. Byłego posła nie było jednak w miejscu zamieszkania, nie stawiał się też w prokuraturze.

Ścigany międzynarodowym listem gończym były poseł (najpierw Samoobrona, później bezpartyjny), przebywający w USA i posiadający też amerykańskie obywatelstwo, dotąd trzykrotnie przekładał swój przylot do Polski.

Ostatecznie jego obrońcy złożyli wniosek o wydanie Misztalowi listu żelaznego, gwarantującego mu odpowiadanie z wolnej stopy do końca postępowania.

We wniosku o wydanie listu żelaznego obrońcy Misztala podnosili, że powodem nieobecności ich klienta w Polsce jest zaawansowana choroba nowotworowa jego matki. Podkreślali, że nie jest intencją Misztala unikanie przyjazdu ani utrudnianie postępowania. Wskazywali też, że adres Misztala jest znany prokuraturze, a on sam cały czas zgłaszał gotowość współpracy w wyjaśnieniu sprawy, przekazując m.in. protokoły kontroli skarbowej.

Gotowość współpracy w wyjaśnieniu sprawy deklarował także sam Piotr Misztal, który nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Tagi: piotr misztal, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz