Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

NATO chce budować z Rosją system antyrakietowy

0
Podziel się:

Rasmussen: Potrzebujemy systemu obrony obejmującego także Rosję.

NATO chce budować z Rosją system antyrakietowy
(ec.europa.eu)

Komentując nowy układ START o ograniczaniu zbrojeń nuklearnych, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował o podjęcie decyzji w sprawie rozwoju systemu obrony rakietowej obejmującego kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego i Rosję.

W autorskim artykule, który ukazał się w Brukseli w tygodniku _ European Voice _ Rasmussen uznał START (podpisany tego dnia w Pradze przez prezydentów USA i Rosji) za _ historyczne osiągnięcie i inspirację dla dalszego postępu globalnej kontroli zbrojeń _.

_ - To nowe porozumienie czyni świat bezpieczniejszym i da impuls do współpracy z Rosją w innych dziedzinach, zwłaszcza w relacjach NATO-Rosja _ - napisał Rasmussen. _ Nadszedł czas, by spojrzeć na obronę rakietową jako kolejną okazję, żeby zbliżyć nas do siebie _ - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w umowie o tarczy antyrakietowej
Zwracając uwagę na zagrażający Europie rozwój broni masowego rażenia, w tym zdolności rakietowych w krajach o nieprzewidywalnych reżimach, Rasmussen zaapelował, by podjąć kroki w kierunku wspólnej, obejmującej NATO i Rosję, _ prawdziwej euroatlantyckiej obrony rakietowej _.

_ - Potrzebujemy systemu obrony przeciwrakietowej obejmującego nie tylko kraje NATO, ale i Rosję. Im bardziej obrona przeciwrakietowa jest postrzegana jako wspólny dach bezpieczeństwa - wybudowany, wspierany i zarządzany razem - który chroni nas wszystkich, tym więcej ludzi od Vancouver do Władywostoku będzie wiedzieć, że jest częścią jednej wspólnoty. Taki dach bezpieczeństwa będzie silnym politycznym symbolem, mówiącym, że Rosja jest w pełni częścią rodziny euroatlantyckiej, dzieląc koszty i korzyści _ - napisał Rasmussen.

Jego zdaniem _ potrzebujemy decyzji do następnego szczytu NATO w listopadzie, że obrona przeciwrakietowa jest misją Sojuszu i że zbadamy każdą możliwość, by współpracować z Rosją _.

Podkreślił jednak, że Rosja też musi zdecydować, iż postrzega obronę rakietową _ jako szansę, a nie zagrożenie _. _ Jeśli tak się stanie, będziemy mogli pójść naprzód z budową systemu obrony przeciwrakietowej, który nie tylko broni euroatlantycką wspólnotę, ale też zbliża ją do siebie _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)