Notowania

warszawa
27-01-2006 (09:14)

Nie będzie przedterminowych wyborów w Warszawie

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy samorządowej i samorządowej ordynacji wyborczej. Jeżeli nowelizację podpisze prezydent, to tym samym wybory prezydenta Warszawy odbędą się jesienią. Do tego czasu Warszawą będzie najprawdopodobniej rządził komisarz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy samorządowej i samorządowej ordynacji wyborczej. Jeżeli nowelizację * *podpisze *prezydent, to tym samym wybory prezydenta Warszawy odbędą się jesienią. Do tego czasu Warszawą będzie najprawdopodobniej rządził komisarz.*

Poprawki Senatu zakładają, że rada gminy mogłaby podjąć uchwałę o nie przeprowadzaniu przedterminowych wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jeśli ich data przypada w okresie dłuższym niż 6, a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji. Za tą poprawką zagłosowało 240 posłów, 198 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z drugą z poprawek nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc już w tej kadencji samorządu. Tę poprawkę poparło 241 posłów, 198 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją przyjętą przez Sejm w grudniu, wprowadzanie zarządu komisarycznego w gminach w sytuacji, gdy do końca kadencji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta pozostaje mniej niż 12 miesięcy, możliwe byłoby dopiero od następnej kadencji samorządów.

22 grudnia Lech Kaczyński złożył rezygnację z urzędu prezydenta stolicy. 23 stycznia został zaprzysiężony na prezydenta RP.

Jeżeli prezydent podpisze nowelizację, do jesiennych wyborów Warszawą będzie najprawdopodobniej rządził komisarz. W Radzie Warszawy większość mają przedstawiciele PiS. Należy się zatem spodziewać, że Rada podejmie uchwałę o nie przeprowadzaniu przedterminowych wyborów w stolicy.

Według niektórych prawników, premier mógłby zarządzić przedterminowe wybory w stolicy bez względu na uchwałę Rady Warszawy.

Tagi: warszawa, polityka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie