Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie wyborów 12 listopada?

0
Podziel się:

Jeżeli TK uzna, że "blokowanie" list wyborczych jest niezgodne z konstytucją, najprawdopodobniej wybory nie będą mogły się odbyć.

Nie będzie wyborów 12 listopada?
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

W piątek TK stwierdzi czy "blokowanie" list wyborczych jest zgodne z konstytucją. Jeżeli uzna, że nie, najprawdopodobniej wybory nie będą mogły się odbyć w wyznaczonym terminie.

TK w piątek - na 9 dni przed wyborami samorządowymi, zarządzonymi na 12 listopada - zajmie się zaskarżoną przez PO i SLD nowelizacją ordynacji, wprowadzającą możliwość tworzenia grup list (bloków) w wyborach samorządowych.

"Obywatele powinni mieć pewność, że idą do wyborów na podstawie ordynacji zgodnej z konstytucją, albo okaże się, że ordynacja jest niezgodna z konstytucją" - powiedział Safjan w radiu TOK FM.

"Jasność w tej sprawie" - podkreślił prezes TK -"powinna być przed wyborami." Jego zdaniem łatwo sobie wyobrazić konsekwencje, które mogłyby nastąpić kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekałby 20 listopada, po wyborach i orzekłby, że ordynacja jest niezgodna z konstytucją.

Safjan dodał, że "nie jest to orzeczenie łatwe". Według prezesa TK, gdyby Trybunał uznał, że grupowanie list w wyborach samorządowych jest niezgodne z konstytucją, to "musiałby wyraźnie w orzeczeniu napisać, jaki wariant wchodzi w grę".

"Są dwie możliwości. Albo uznamy, że nie mogą się odbywać wybory; jeśli jest ordynacja wyborcza niezgodna z konstytucją - to nie ma wtedy ordynacji. I jest drugi wariant - tu chodzi o nowelizację (ordynacji) - odżywają stare przepisy" - powiedział Safjan.

Ale - jak dodał - ten drugi wariant, to jest "pogląd wątpliwy, w sensie orzecznictwa konstytucyjnego", Trybunał Konstytucyjny tylko raz uznał, że mogą funkcjonować stare przepisy, których nowelizacja została oceniono jako niezgodna z konstytucją.

Zdaniem Safjana, "jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeka niezgodność z konstytucją i stwierdza, że ta ordynacja nie ma reguł, wedle których mogą być wybory, to jest oczywiste, że w tej sytuacji wybory nie mogą się odbyć".

Przyznał, że Trybunał zajmie się nowelizacją ordynacji samorządowej "w nieszczególnym momencie, na krótko przed wyborami". Ale - podkreślił - TK miał bardzo mało czasu. Nowelizacja ordynacji weszła w życie 13 września.

| DLACZEGO ORDYNACJA TRAFIŁA DO TK? |
| --- |
| Opozycja zaskarżyła przepisy o grupowaniu list uważając, że preferują one ugrupowania, które startują w blokach, mogą prowadzić do nadmiernej reprezentacji najsilniejszych ugrupowań w bloku, a ich konsekwencją może być centralizacja partyjna samorządów. Według wnioskodawców, blokowanie list jest niezgodne z preambułą konstytucji oraz zasadami demokratycznego państwa prawa, równości wyborów i decentralizacji władzy publicznej. Autorzy wniosku do TK uważają też, że skrócenie w przypadku nowelizacji samorządowej ordynacji 14-dniowego vacatio legis (czasu między ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie) łamie m.in. zasadę demokratycznego państwa prawa. Ponadto - w opinii posłów opozycji - sposób, w jaki uchwalona została nowelizacja łamie zasadę demokratycznego państwa prawa oraz zasadę legalizmu mówiącą, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wnioskodawcy kwestionują tryb w jakim - w trakcie prac nad projektem nowelizacji - odwołane zostało wysłuchanie publiczne w sprawie
projektowanych zmian w ordynacji. |

wybory
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)