Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemcy coraz bliżej zakazu palenia

0
Podziel się:

Wielka koalicja prze do przodu z ustawą o ochronie niepalących. Jednak ze względu na liczne wyjątki, niepalący nie uwolnią się całkowicie od dymu papierosów.

Wielka koalicja prze do przodu z ustawą o ochronie niepalących. Jednak ze względu na liczne wyjątki, niepalący nie uwolnią się całkowicie od dymu papierosów.

„Znaleźliśmy rozwiązanie, które odpowiada większości i polepszy ochronę niepalących”, powiedziała sekretarz stanu ds. zdrowia Marion Caspers-Merk (SPD). Przewidziany jest zakaz palenia we wszystkich budynkach publicznych, szpitalach, środkach komunikacji i restauracjach.

Palenie będzie dozwolone tylko w wyznaczonych do tego pomieszczeniach, które muszą być oddzielone drzwiami od obszaru dla osób niepalących. Całkowitym zakazem palenia mają być objęte szkoły. Bary, kluby nocne, puby i namioty piwne mają być wyłączone z planowanego zakazu: w tych miejscach palenie nadal będzie możliwe bez ograniczeń.

Nie tak ostro, jak na Wyspach

Sekretarz stanu broniła przewidzianych wyjątków. Wprawdzie wolałaby ona rozwiązania wykraczające poza obecne, ale jak podkreśliła „Nie ma sensu ustalać czegoś, co później zostanie podważone przez Bundesrat lub przez sądy”. Zaostrzenie tych przepisów będzie leżało w gestii landów.

Przy szeregowaniu lokali gastronomicznych grupa robocza kieruje się przepisami, którym one podlegają. Rozróżnia się: lokale, w których napoje podawana są do spożycia na miejscu i lokale, w których serwuje się jedzenie. Do tych pierwszych zaliczone zostały bary, puby i namioty piwne. Do tych drugich - dyskoteki.

Bez dymu w lokalach dla młodzieży

Ze względu na młodzież palenie w dyskotekach będzie dozwolone tylko w wydzielonych do tego pomieszczeniach. W restauracjach zakaz palenia dotyczył będzie tylko pomieszczeń głównych, część dla palaczy musi być więc wydzielona dodatkowo.

Według Caspers-Merk w przyszłości lokale powinny być oznakowane w taki sposób, by gość mógł rozpoznać już od zewnątrz czy są w nich pomieszczenia dla palących. Dyskusja nad zwiększeniem ochrony osób niepalących toczy się od miesięcy. W wiele krajach obowiązują już odpowiednie przepisy.

W Irlandii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Szkocji, Południowej Afryce, Nowej Zelandii i wielu stanach USA obowiązuje zakaz palenia w pubach, restauracjach, kinach oraz innych miejscach publicznych. W Anglii zakaz palenia został uchwalony przez parlament w lutym, a w życie wszedł w lipcu 2007. Podobne uregulowanie obowiązuje od kwietnia w Walii.

wiadomości
polityka
KOMENTARZE
(0)