Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Wielka koalicja zgrzyta

0
Podziel się:

Socjaldemokraci - wbrew chadeckim koalicjantom - wystawili kandydatkę na stanowisko prezydenta.

Niemcy: Wielka koalicja zgrzyta
(PAP/EPA)
bFfJIuMR

Socjaldemokraci - wbrew woli chadeckich koalicjantów - nominowali własną kandydatkę na stanowisko prezydenta Republiki Federalnej, profesor Gesine Schwan (na zdjęciu).

Kandydaturę rektor europejskiego uniwersytetu Viadrina poparły jednogłośnie prezydium i zarząd partii socjaldemokratycznej.

Gesine Schwan jest koordynatorką niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw współpracy z Polską. W maju przyszłego roku będzie walczyła o prezydenturę z obecnym prezydentem Horstem Koehlerem, popieranym przez chadeków i liberałów.

bFfJIuMT

CDU/CSU i FDP mają większość w wybierającym prezydenta Zgromadzeniu Federalnym. Nie jest jednak wykluczone, że po jesiennych wyborach do parlamentu Bawarii przewagę w tym gremium uzyskają socjaldemokraci, Zieloni i partia Lewicy.

Niemieccy chadecy są niezadowoleni z konkurencyjnej kandydatury socjaldemokratów, odrzucają jednak możliwość zerwania z tego powodu wielkiej koalicji rządowej.

Urodzona w 1943 roku profesor Gesine Schwan mówi płynnie po polsku i uchodzi za zwolenniczkę polsko-niemieckiego zbliżenia.

bFfJIuNu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)