Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Niemiecki rząd chce dyskusji o tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

"Przydałoby się werbalne rozbrojenie", tak niemiecki rząd skomentował wypowiedź rosyjskiego generała Nikołaja Sołowcowa o nakierowaniu rakiet strategicznych na obiekty amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

"Przydałoby się werbalne rozbrojenie", tak niemiecki rząd skomentował wypowiedź rosyjskiego generała Nikołaja Sołowcowa o nakierowaniu rakiet strategicznych na obiekty amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

"Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby w wyniku tej dyskusji nie powstały nowe linie podziałów", powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Jens Ploetner. "Chcemy, by tam, gdzie istnieją różnice, dyskutowano o nich przy stole, w spokoju i w duchu partnerstwa, które łączy nas od wielu lat".

Nikołaj Sołowcow oświadczył w poniedziałek w Moskwie, że strategiczne wojska rakietowe Rosji będą w stanie razić obiekty amerykańskiej tarczy antyrakietowej, jeśli takowe zostaną rozmieszczone w Polsce i Czechach. "Środki te mieliśmy i mamy" - odparł, pytany, czy Rosja dysponuje już środkami do odparcia zagrożenia z Europy Środkowowschodniej.

Ploetner uznał za niesłuszny zarzut, że szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier krytykował w udzielonym niedawno wywiadzie jednostronnie Amerykę, oszczędzając równocześnie Rosję. Rzecznik podkreślił, że celem ministra było zwrócenie uwagi, iż system obrony antyrakietowej jest "niezwykle wrażliwą strategiczną kwestią" i że związane z tym problemy powinny być wcześniej omówione "otwarcie i w duchu partnerstwa" ze wszystkimi partnerami. W Niemczech wszyscy są zgodni co do tego, że istnieje potrzeba dyskusji - wskazał rzecznik.

Ploetner zaznaczył, że w dyskusji o tarczy antyrakietowej nie powinno pomijać się obowiązujących umów rozbrojeniowych. Minister opowiada się za "gruntowną dyskusją" - powtórzył rzecznik.

Szef sztabu generalnego Rosji generał Jurij Bałujewski ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że Rosja - w odpowiedzi na zainstalowanie elementów tarczy - może wycofać się z amerykańsko-rosyjskiego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) z 1987 roku.

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Handelsblatt" Steinmeier powiedział, że Stany Zjednoczone powinny były wcześniej omówić z Rosją kwestie rozmieszczenia elementów swej tarczy w krajach Europy Środkowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)