Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nik
24.04.2009 10:12

NIK zajrzał pacjentom do talerzy

W szpitalach publicznych źle karmią, a czystość sal szpitalnych jest niezadowalająca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Pacjenci szpitali publicznych są źle odżywiani, a czystość sal szpitalnych jest w wielu przypadkach niezadowalająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który został skierowany do Sejmu. Izba zbadała 12 szpitali publicznych w sześciu województwach.

Jak podkreśla Izba, gospodarowanie pieniędzmi przeznaczonymi na wyżywienie pacjentów oraz czystość w szpitalach pozostawia wiele do życzenia. _ Chociaż posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej - w diecie stwierdzono stosowanie wędlin niskiej jakości, niedobory produktów zbożowych i nabiału, nadużywanie soli, nikłe stosowanie warzyw i owoców _ - mówi prezes NIK Jacek Jezierski. Dodał, że żywienie pacjentów miało podobne mankamenty, niezależnie od tego, czy przygotowywały je firmy zewnętrzne, czy pracownicy szpitali.

Kontrola wykazała też, że nie zapewniono też bezpieczeństwa mikrobiologicznego posiłków - w czterech szpitalach badania inspekcji sanitarnej wykryły zarówno w posiłkach, jak i na rękach personelu kuchni szczepy bakterii będących zagrożeniem dla zdrowia pacjentów. Także stan czystości w szpitalach był niezadowalający. _ - Na pozytywną ocenę zasługuje jedynie jakość prania bielizny szpitalnej _ - powiedział Jezierski.

Tagi: nik, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz