Notowania

Przejdź na
rosja
10.04.2009 12:20

"NYT" o milczącym Miedwiediewie w cieniu Putina

Prezydent Rosji nie robi nic, by przezwyiężyć prawny nihilizm

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Milczenie Miedwiediewa _ - pod takim tytułem piątkowy _ New York Times _ wskazuje w artykule redakcyjnym na brak reakcji prezydenta Rosji na zjawiska i zdarzenia, które - gdy obejmował tę funkcję - piętnował, jak np. _ prawny nihilizm _.

-_ Miedwiediew jest prezydentem Rosji już niemal rok, a trudno wskazać na coś, w czym wykazałby niezależność od swego mentora i poprzednika Władimira Putina _ - pisze nowojorski dziennik.

_ - Wielu obserwatorów tęsknie wspomina jego wcześniejsze słowa potępienia dla prawnego nihilizmu i panoszącej się korupcji i ma nadzieję, że pan Miedwiediew pewnego dnia (...) naciśnie przycisk reset w dziedzinie praw człowieka _ - czytamy.

_ New York Times _ zwraca uwagę, że teraz jest po temu taki sam dobry moment, jak kiedy indziej i przypomina sprawę pobicia 67- letniego Lwa Ponomariowa - jednego z najbardziej znanych obrońców praw człowieka w Rosji, czy też kolejne _ zakrawające na farsę _ oskarżenia pod adresem byłych szefów Jukosu Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa.

Dziennik pisze, że w żadnej z tych kwestii prezydent Miedwiediew się nie wypowiedział.

_ - Jeśli Miedwiediew rzeczywiście czuje odrazę do nihilizmu prawnego, to musi widzieć, że to jest moment decydujący _ - pisze _ New York Times _ wskazując, że boom naftowy, który wzmocnił władzę i popularność Putina i przytępił wewnętrzną krytykę deptania przez niego prawa, już się skończył.

Dziennik pisze, że młodemu prezydentowi ciężko i niebezpiecznie jest przeciwstawiać się swemu mentorowi. Przypomina jednak, że _ Miedwiediew jest demokratycznie wybranym prezydentem i że postawienie przez niego na rządy prawa nie tylko uczyni go wiarogodnym w oczach Zachodu, lecz może też ożywić szeregi zniechęconych Rosjan, którzy wciąż tęsknią za demokracją _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wierni w Moskwie nie chcą Putina wśród świętych ]( http://news.money.pl/artykul/wierni;w;moskwie;nie;chca;putina;wsrod;swietych,182,0,442806.html )
* [ Chodorkowski: Mój proces testem Miedwiediewa ]( http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;moj;proces;testem;miedwiediewa,235,0,442347.html )
Tagi: rosja, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz