Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O mediach u prezydenta. Przy okrągłym stole

0
Podziel się:

W spotkaniu wezmą udział: twórcy, producenci i eksperci medialni.

O mediach u prezydenta. Przy okrągłym stole
(PAP/Paweł Supernak)

Twórcy, producenci, eksperci medialni i dziennikarze wezmą udział w spotkaniu z prezydentemLechem Kaczyńskim, byprzedstawić oceny ustawy medialnej.

Według zapowiedzi szefa swojej kancelarii prezydent Lech Kaczyński do czwartku podejmie decyzję w sprawie ustawy.

_ - Będziemy rekomendowali weto, to najskuteczniejszy sposób pozbycia się tej ustawy _ - powiedział szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dodał, że podtrzymanie weta przez Sejm zależy od SLD, który w piątek zapowiedział poparcie.

Bromski zwrócił uwagę, że _ szanse odrzucenia ustawy przez Trybunał Konstytucyjny zwiększyły się po apelu OBWE, by odrzucić ustawę, która nie gwarantuje niezależności mediów publicznych _.

_ - To może nawet gorsze niż obsadzanie swoimi ludźmi rad nadzorczych, skoro finansowanie będzie zależało od widzimisię ministra finansów _ - ocenił Bromski i dodał, że uzależnienie finansowania mediów publicznych od rządu nie mieści się w standardach europejskich.
_ _

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Nie jesteśmy prawnikami ani politykami, w związku z tym nie jesteśmy w stanie policzyć głosów potrzebnych do podtrzymania weta, ani ocenić szansy zakwestionowania ustawy przez Trybunał _ - powiedział szef Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Maciej Strzembosz.

- B_ ędziemy czekali na pytania głowy państwa; w moim imieniu mogę powiedzieć, że nie czuję się kompetentny do doradzania w sprawach politycznych i prawnych. Od strony interesu kultury narodowej jest pewne, że ta ustawa nie powinna wejść w życie, ponieważ jest fatalna i doprowadzi do likwidacji mediów publicznych w Polsce _ - dodał Strzembosz

| NOWA USTAWA MEDIALNA |
| --- |
| Pod koniec czerwca parlament zakończył prace nad przygotowaną przez PO, PSL i SLD ustawą medialną, która przewiduje od początku 2010 roku likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego, zastępując go finansowaniem mediów publicznych z budżetu. Ustawa nie określa wysokości tego finansowania. Wysokość tej kwoty ma zależeć od ustawy budżetowej. W trakcie prac legislacyjnych Sejm dodał poprawkę zobowiązującą publiczne media do wspierania wartości chrześcijańskich, co wywołało sprzeciw SLD. Zniesienie abonamentu i brak gwarancji finansowych to powód zastrzeżeń koalicyjnego PSL. Zwolennicy ustawy z PO argumentują, że prowadzi ona do odpartyjnienia mediów publicznych i wprowadzi w nich _ rządy fachowców _. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)