Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama do NATO: Wyślijcie do Afganistanu 10 tys. żołnierzy

0
Podziel się

Sojusznicy z NATO są jednak w stanie wysłać ich zaledwie 5 tysięcy.

Obama do NATO: Wyślijcie do Afganistanu 10 tys. żołnierzy
(PAP/EPA)
bDnVKQdN

*Prezydent USA Barack Obama chce, aby sojusznicy z NATO wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy. *

Jednak ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby - napisał dziennik _ New York Times _, powołując się na amerykańskie źródła rządowe i kręgi natowskie.

Państwa NATO wykazują rezerwę wobec tak znacznego zwiększenia swojego udziału w ponoszeniu ciężarów wojny. Operacja w Afganistanie jest coraz bardziej niepopularna w tych krajach. Rośnie też zaniepokojenie z powodu korupcji we władzach kierowanych przez prezydenta Hamida Karzaja.

bDnVKQdP

Dzień wcześniej _ NYT _ informował, powołując się na doradców amerykańskiego prezydenta, że Obama może wysłać do Afganistanu 25-30 tys. żołnierzy USA. Swoją nową strategię w wojnie w Afganistanie prezydent ma przedstawić 1 grudnia, przemawiając w akademii wojskowej West Point.

W środę premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że kilka państw NATO zaoferuje wysłanie dodatkowo do Afganistanu łącznie 5 tys. żołnierzy. Brytyjski minister obrony Bob Ainsworth poinformował też, że Londyn wyśle dodatkowo 500 żołnierzy.

Jak dotąd Słowacja zaoferowała 250 dodatkowych żołnierzy, Gruzja od 700 do tysiąca, a Korea Południowa oświadczyła, że wyśle _ kilkuset _ ludzi do ochrony swych ekip pomagających przy odbudowie Afganistanu.

Niemcy i Francja wzdragają się przed rozszerzeniem swych kontyngentów w Afganistanie, a Holandia i Kanada dyskutują nad wycofaniem swych sił z tego kraju.

bDnVKQdV

ZOBACZ TAKŻE:

bDnVKQeq
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)