Notowania

obama
26.11.2009 12:24

Obama do NATO: Wyślijcie do Afganistanu 10 tys. żołnierzy

Sojusznicy z NATO są jednak w stanie wysłać ich zaledwie 5 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent USA Barack Obama chce, aby sojusznicy z NATO wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy. *

Jednak ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby - napisał dziennik _ New York Times _, powołując się na amerykańskie źródła rządowe i kręgi natowskie.

Państwa NATO wykazują rezerwę wobec tak znacznego zwiększenia swojego udziału w ponoszeniu ciężarów wojny. Operacja w Afganistanie jest coraz bardziej niepopularna w tych krajach. Rośnie też zaniepokojenie z powodu korupcji we władzach kierowanych przez prezydenta Hamida Karzaja.

Dzień wcześniej _ NYT _ informował, powołując się na doradców amerykańskiego prezydenta, że Obama może wysłać do Afganistanu 25-30 tys. żołnierzy USA. Swoją nową strategię w wojnie w Afganistanie prezydent ma przedstawić 1 grudnia, przemawiając w akademii wojskowej West Point.

W środę premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że kilka państw NATO zaoferuje wysłanie dodatkowo do Afganistanu łącznie 5 tys. żołnierzy. Brytyjski minister obrony Bob Ainsworth poinformował też, że Londyn wyśle dodatkowo 500 żołnierzy.

Jak dotąd Słowacja zaoferowała 250 dodatkowych żołnierzy, Gruzja od 700 do tysiąca, a Korea Południowa oświadczyła, że wyśle _ kilkuset _ ludzi do ochrony swych ekip pomagających przy odbudowie Afganistanu.

Niemcy i Francja wzdragają się przed rozszerzeniem swych kontyngentów w Afganistanie, a Holandia i Kanada dyskutują nad wycofaniem swych sił z tego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kraje NATO zaoferują dodatkowe siły do Afganistanu ]( http://news.money.pl/artykul/kraje;nato;zaoferuja;dodatkowe;sily;do;afganistanu,87,0,560983.html )
* [ 71 proc. Brytyjczyków chce wycofania wojsk z Afganistanu ]( http://news.money.pl/artykul/71;proc;brytyjczykow;chce;wycofania;wojsk;z;afganistanu,168,0,557480.html )
* [ Brown przekonuje sojuszników do wysłania wojsk ]( http://news.money.pl/artykul/brown;przekonuje;sojusznikow;do;wyslania;wojsk,149,0,556949.html )
Tagi: obama, nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz