Notowania

bieda
21.12.2009 06:50

ONZ: Blisko połowa Arabów żyje w biedzie

Statystyki wskazują, że poniżej progu ubóstwa żyje tam 140 milionów ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tanukiphoto/iStockphoto)

Około 40 proc. ludności krajów arabskich, czyli blisko 140 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa, według raportu Ligi Arabskiej i ONZ przygotowanego w ramach Programu ONZ na Rzecz Rozwoju, opublikowanego niedzielę w Kairze.

Raport podkreśla, że _ w ciągu ostatnich 20 lat nie nastąpiła redukcja poziomu ubóstwa _ w tej części świata.

19 proc. ludności regionu żyje za dwa dolary dziennie lub mniej. Procent ten wzrasta, do 41, jeśli wziąć pod uwagę, że w wielu krajach skrajne ubóstwo utrzymuje się nawet przy wyższych dochodach.

ZOBACZ TAKŻE:
Polska wśród biednych w UE. W czołówceStatystyki te są różne dla mniej lub bardziej zamożnych krajów arabskich. Poniżej progu ubóstwa żyje 27 - 30 proc. mieszkańców Syrii i Libanu, 39 proc. Egipcjan i 58 proc. ludności Jemenu.

Dokument kładzie silny nacisk na kolejny problem regionu: bardzo wysokie bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych. W większości krajów arabskich młodzi stanowią ponad 50 proc. osób, które nie mogą znaleźć pracy.To najwyższy na świecie procent bezrobocia wśród ludzi młodych.

W ciągu dziesięciu lat kraje te powinny stworzyć 51 mln miejsc pracy - nie po to by zmniejszyć poziom bezrobocia, lecz by zaledwie utrzymać je na obecnym poziomie.

Raport opisuje sytuację w 18 krajach

Zwraca również uwagę na konieczność zwiększenia produkcji żywności, by region ten stał się bardziej samowystarczalny. Perspektywa ta wydaje się jednak odległa, a cel ten został w pewnym stopniu zrealizowany jedynie w Sudanie i Syrii, gdzie poprawiła się produkcja zbóż.

Raport podkreśla też _ słabość instytucji _ w świecie arabskim, która prowadzi do słabości państwa i wymiaru sprawiedliwości oraz nikłej efektywności akcji społecznych, m.in. w walce z korupcją.

Tagi: bieda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz