Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ krytykuje NATO w Afganistanie

0
Podziel się:

Przedstawiciel ONZ uważa, że śmierci wielu afgańskich cywilów można było uniknąć.

ONZ krytykuje NATO w Afganistanie
(PAP/ EPA)
bFfJOSmZ

Śmierci wielu afgańskich cywilów można było uniknąć - tak twierdzi przedstawiciel Rady Praw Człowieka przy ONZ, który zakończył właśnie wizytę w Afganistanie. Badał on przypadki cywilów zabitych przez talibów, jak i przez wojska NATO, w tym także sprawę Nangar Khel.

Philip Alston spędził w Afganistanie 12 dni. W jego raporcie można znaleźć ostrą krytykę pod adresem NATO i afgańskich władz.

Według Alstona, międzynarodowe wojska a w szczególności wywiady wojskowe muszą dużo staranniej planować operacje przeciwko talibom, aby nie dochodziło do pomyłek w których giną cywile. Afgańskiej policji zarzucił, że nie jest w stanie skutecznie bronić ludności, bo jest słabo wyszkolona i przeżarta korupcją.

bFfJOSnb

Wśród spraw badanych przez Alstona był m.in. ostrzał wioski Nangar Khel. Jednak w żadnym z badanych przypadków komisarz nie dopatrzył się umyślnego działania obcych wojsk. Do sił NATO zaapelował jednocześnie o lepszą i skuteczniejszą współpracę z afgańskimi władzami.

Od początku roku w atakach organizowanych przez talibów w Afganistanie zginęło 300 cywilów, a 200 w akcjach międzynarodowych wojsk.

bFfJOSnC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)