Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
herbert
16.08.2006 14:35

Pan Cogito donosił? - żona Herberta zaprzecza

Pogłoskom jakoby Zbigniew Herbert donosił bezpiece zaprzecza jego żona. Doniesienia tygodnika "Wprost" dementuje też stanowczo IPN. To jest kwestia interpretacji dokumentów - oponuje autor atykułu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pogłoskom jakoby Zbigniew Herbert donosił bezpiece zaprzecza jego żona. Doniesienia tygodnika "Wprost" dementuje też stanowczo IPN. To jest kwestia interpretacji dokumentów - oponuje autor atykułu Jakub Urbański.

W tekście "Donos Pana Cogito" tygodnik pisze, że poeta informował SB o środowisku polskiej emigracji w Europie Zachodniej. "To manipulacja dokumentami. Poeta nigdy nie dał się zwerbować bezpiece" - powiedziała Radiu Kraków doktor Małgorzata Ptasińska-Wójcik z IPN.

Ptasińska-Wójcik:Herbert był człowiekiem honoru Małgorzata Ptasińska-Wójcik dodała, że Herbert rozmawiał z pracownikami SB przy każdym wniosku o przedłużenie paszportu. W latach 60. taką rutynową rozmowę prowadzono z każdym kto prosił o paszport, jechał za granicę lub wracał. Podkreśliła również, że o tych kontaktach Herberta wiedzieli jego bliscy.

Doktor Małgorzata Ptasińska-Wójcik wraz z historykiem Grzegorzem
Majchrzakiem już rok temu opublikowała naukowy artykuł o Herbercie. Autorzy
Katarzyna Herbert:Będę bronić dobrego imienia męża jasno i zdecydowanie wykluczyli jakąkolwiek współpracę poety z SB.

Wdowa po Zbigniewie Herbercie dementuje informacje "Wprost", który napisał, że poeta donosił SB. W rozmowie z radiową Trójką Katarzyna Herbert przypomniała, że sprawę jej męża badał Instytut Pamięci Narodowej.

Według autora artykułu Jakuba Urbańskiego, Herbert przekazywał SB informacje głównie o środowisku polskiej emigracji w zachodniej Europie. Kontakty Herberta z peerelowską bezpieką miały rozpocząć się w 1967-mym roku i trwać prawie do końca 1970-ego.

Urbański:Nie napisałem, że był agentem! Jakub Urbański powiedział, że swój tekst oparł nie tyko na dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej. Publicysta tygodnika powiedział, że w wyniku badań wnioski, co do związków Herberta z bezpieką są jednoznaczne.

Autor artykułu zapewnił, że czytał opracowania historyków IPN -u dotyczące Herberta. Jego zdaniem fakty w jego tekście i w opracowaniu IPN-u są takie same , lecz inna jest ich interpretacja. Publicysta dodał, że to nie on ocenia Herberta.

ZOBACZ TAKŻE

Tagi: herbert, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz