Notowania

ukraina
09.03.2010 12:18

Partia Janukowycza zmienia zasady tworzenia koalicji

Przeciwnicy nowego prezydenta Ukrainy mówią o politycznym bandytyzmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Decyzja Rady Najwyższej ma ułatwić powstanie nowej większości, budowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Zgodnie ze zmianami, które poparło w głosowaniu 235 deputowanych w 450-osobowej izbie, koalicja nie musi być już powoływana wyłącznie przez kluby parlamentarne, lecz zarówno przez kluby, jak i oddzielnych deputowanych.

_ To polityczny bandytyzm _ - oburzali się w trakcie debaty przedstawiciele opozycji, Bloku byłej premier Julii Tymoszenko i bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Jak wyjaśniali, uchwalone zmiany są sprzeczne z konstytucją, która dopuszcza powoływanie koalicji tylko przez kluby.

Ukraińscy komentatorzy podkreślają, że bez zmian porządku tworzenia koalicji stronnictwu Janukowycza nie udałoby się powołać większości, która wyłoni nowy rząd.

Poprzedni, kierowany przez Tymoszenko został zdymisjonowany poprzez wotum nieufności 3 marca.

Partia Regionów zapewnia obecnie, że po zmianach zasad powoływania koalicji utworzy większość z komunistami, Blokiem Łytwyna i częścią deputowanych NU-LS, którzy chcą współpracować z Janukowyczem. Trzy pierwsze ugrupowania dysponują 219 głosami, więc dla uzyskania 226-osobowej większości potrzebują co najmniej sześciu dodatkowych mandatów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Media chwalą Janukowycza: Spełnił oczekiwania UE ]( http://news.money.pl/artykul/media;chwala;janukowycza;spelnil;oczekiwania;ue,94,0,594526.html )
* [ Janukowycz ma kandydatów na stanowisko premiera ]( http://news.money.pl/artykul/janukowycz;ma;kandydatow;na;stanowisko;premiera,47,0,589871.html )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz