Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
15.03.2010 11:58

Partia Putina znów wygrywa w regionach

Prokremlowska Jedna Rosja uzyskała jednak wynik gorszy niż w 2007 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jedna Rosja zgodnie z przewidywaniami prawie wszędzie utrzymała wiodącą pozycję. Partia odnotowała jednak gorsze wyniki niż w 2007 roku. Mimo niezadowolenie społecznego w niedzielę zdobyła od 43 do 70 proc. głosów.

Do parlamentów regionalnych udało się wejść także prokremlowskiej partii Sprawiedliwa Rosja, komunistom oraz nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego - poinformowały władze wyborcze w Moskwie.

W wyborach do 8 z 83 regionalnych parlamentów, na pięciu burmistrzów oraz do dziesiątek rad miejskich do głosowania uprawnionych było 32 mln ze 110 mln zarejestrowanych w Rosji wyborców. Frekwencja wyniosła 43 proc.

Jedna Rosja z łatwością zdobyła kontrolę we wszystkich ośmiu parlamentach regionalnych, jednak poparcie dla niej w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2007 roku, spadło znacząco w siedmiu regionach. Najmocniej, o 25 proc., w obwodzie swierdłowskim na Uralu - do 39,79 proc. Jej pozycja umocniła się o 14 proc. jedynie w Woroneżu - do 62 proc.

Kolejnym ciosem dla Jednej Rosji była przegrana z kandydatem Partii Komunistycznej w wyborach burmistrza w Irkucku._ - Popularność Jednej Rosji spada z powodu kryzysu _ - uważa analityk z Carnegie Centre w Moskwie Nikołaj Pietrow.

Ostatnio w Rosji dochodzi do coraz silniejszy protestów przeciwko rosnącym kosztom utrzymania, bezrobociu oraz niskim pensjom i emeryturom. Prezydent Dmitrij Miedwiediew zalecił rządowi, aby powstrzymał wzrost cen usług komunalnych. Z kolei Putin tuż przed wyborami pomimo deficytu finansów publicznych zapowiedział wzrost emerytur w kwietniu.

Przed głosowaniem niezależni kandydaci skarżyli się na systematyczne ograniczanie opozycji i silne naciski na wyborców. Po wielu skandalach związanych z fałszerstwami wyborczymi podczas wyborów regionalnych w październiku ubiegłego roku tym razem wpłynęło znacznie mniej skarg. Jednak komisja wyborcza zablokowała start w opozycyjnej partii _ Jabłko _ w dwóch regionach, uznając, że tysiące zebranych przez nią podpisów było nieważnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz