Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE: Polacy za granicą mogą głosować w 182 obwodach

0
Podziel się:

Najwięcej -28 - ustanowiono w Wielkiej Brytanii.

PE: Polacy za granicą mogą głosować w 182 obwodach
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Obywatele polscy będą mogli oddać głos w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 182 obwodach za granicą - poinformował pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do spraw wyborów Jarosław Czubiński. Zainteresowani powinni złożyć u właściwego konsula wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Według Czubińskiego najwięcej polskich obwodów do głosowania - 28 - ustanowiono w Wielkiej Brytanii, w tym cztery w Londynie. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych ustanawiano po dziesięć obwodów, w Irlandii - siedem, Kanadzie - sześć, we Francji i na Ukrainie - po pięć, w Rosji - cztery, po trzy we Włoszech, Szwecji, Brazylii i na Białorusi.

Eurodeputowanych będą też wybierać polscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie. Ustanowiono dla nich 6 obwodów do głosowania.

Czubiński dodał, że rozporządzenie ministra spraw zagranicznych w sprawie obwodów do głosowania za granicą pojawi się w najbliższym czasie.

| Jak i gdzie głosować do europarlamentu |
| --- |
| Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 polskich eurodeputowanych. Lokale wyborcze w obwodach za granicą będą otwarte w godzinach od 8.00 do 22.00. Polacy - zarówno stale zamieszkali za granicą lub przebywający czasowo w innym kraju - którzy chcą oddać głos w wyborach, powinni złożyć u właściwego konsula wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Do spisów wyborców w polskich ambasadach lub konsulatach mogą zgłaszać się także obywatele państw UE stale mieszkający w naszym kraju i przebywający czasowo za granicą, jeżeli wcześniej zostali wpisani do rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce. Wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą można składać pisemnie, ustnie, telefonicznie, faksem, telegraficznie, telefaksem oraz pocztą elektroniczną. Należy to zrobić najpóźniej do 2 czerwca. We wniosku należy podać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, miejsce stałego zamieszkania, numer ważnego paszportu, miejsce i datę jego wydania
(jeśli rejestrujemy się z którymś z krajów UE wystarczy numer ważnego dowodu osobistego). Cudzoziemcy - obywatele UE muszą dodatkowo podać w jakim miejscu w Polsce są wpisani do spisu wyborców. Polacy stale mieszkający w Polsce, jeśli wjeżdżają za granicę w czasie wyborów, mogą oddać głos na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia trzeba złożyć w urzędzie gminy w miejscu swego zamieszkania najpóźniej do 5 czerwca. W eurowyborach można głosować tylko raz. Polacy mieszkający stale w krajach UE, bądź mający podwójne obywatelstwo, będą musieli wybrać, czy głosują w polskich obwodach na polskich europosłów, czy też w obwodach kraju swego zamieszkania na przedstawicieli tego państwa. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)