Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsze jedynki PO do europarlamentu już znane

0
Podziel się

Huebner, Saryusz-Wolski, Sonik, Miodowicz, Lisek, Bublewicz to niektórzy z kandydatów.

Pierwsze jedynki PO do europarlamentu już znane
(PAP/Paweł Supernak)
bEiaFuoR

Do końca tygodnia regiony mają przesłać zarządowi krajowemu wstępne listy kandydatów PO do Parlamentu Europejskiego. Wśród _ jedynek _ są m.in. unijna komisarz Danuta Huebner, a także urzędujący europosłowie - Jacek Saryusz-Wolski, Bogusław Sonik i Filip Kaczmarek.

Zgodnie z kalendarzem przygotowań do eurowyborów, zarząd krajowy Platformy 17 marca zaakceptuje listy bądź przedstawi swoje uwagi do nich. W dniach 28-30 marca rady regionalne odniosą się do poprawek zarządu krajowego. 4 kwietnia Rada Krajowa PO ostatecznie zatwierdzi listy.

Jedynką na liście warszawskiej będzie unijna komisarz Danuta Huebner - potwierdził koordynator kampanii Platformy Tomasz Misiak. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ma duże szanse na drugie miejsce na liście. Nie ma jeszcze decyzji, jak Platforma obsadzi listę w okręgu mazowieckim.

bEiaFuoT

Listę kandydatów na Śląsku otwierać mają obecni śląscy eurodeputowani PO: Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Małgorzata Handzlik - tak zakłada projekt listy, niezatwierdzony jeszcze przez zarząd i radę regionalną śląskiej PO.

Układ listy może zostać jeszcze zmieniony przez władze krajowe Platformy, które - co wiadomo nieoficjalnie - wolałyby, aby b. premier Jerzy Buzek startował w wyborach nie - jak pięć lat temu - z Katowic, ale z Warszawy.

Jak powiedziała rzeczniczka regionalnej Platformy, Martyna Starc, zarząd śląskiej PO ma zatwierdzić rekomendowany układ listy w środę wieczorem.

Sam Buzek mówił w końcu lutego, że chciałby startować ze Śląska, ale zastrzegał, że nie zna bieżącego stanowiska władz Platformy w tej sprawie. Podobnie jak w poprzednich wyborach, były premier ma startować z listy PO jako kandydat bezpartyjny, nie jest bowiem członkiem tego ugrupowania.

bEiaFuoZ

Gdyby Buzek miał startować z Warszawy, śląską listę prawdopodobnie otworzy Jan Olbrycht - b. burmistrz Cieszyna i b. marszałek woj. śląskiego, a w Parlamencie Europejskim wiceszef komisji rozwoju regionalnego, specjalista w zakresie europejskiej polityki regionalnej.

Pewne miejsce w czołówce listy ma również eurodeputowana Małgorzata Handzlik. Jak powiedziała Martyna Starc, do europarlamentu wystartują też obecni posłowie PO: wnuk słynnego wojewody śląskiego z okresu PRL Jerzy Ziętek oraz reprezentant środowiska niepełnosprawnych, Marek Plura.

Według rzeczniczki, wciąż nie ma ostatecznej decyzji, czy na liście znajdzie się również inny poseł PO, wieloletni szef jurajskiej grupy GOPR Piotr van der Coghen.

Europoseł Filip Kaczmarek i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak są liderami listy wielkopolskiej PO. Szanse na mandat europosła ma też trzecia na liście podsekretarz stanu w Komitecie Integracji Europejskiej Sidonia Jędrzejewska.

bEiaFupa

Na liście są także samorządowcy: radni sejmiku województwa wielkopolskiego, radni miast oraz poseł Michał Stuligrosz. W Wielkopolsce wybranych zostanie pięciu europosłów - Platforma Obywatelska liczy na trzy mandaty.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do władz warmińsko- mazurskiej PO posłowie Krzysztof Lisek i Beata Bublewicz są wśród 5 kandydatów PO z tego regionu w wyborach do europarlamentu. Lisek to przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych a Bublewicz jest wiceszefową Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

PO zaproponowała również samorządowców: wiceprezydenta Ełku Włodzimierza Szelążka, radnego miejskiego z Elbląga Tomasza Lewandowskiego, a także Wiesławę Bojarską, która jest wicedyrektorem departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie.

Wśród kandydatów nie ma kierowcy rajdowego i obecnego europarlamentarzysty Krzysztofa Hołowczyca, który już kilka miesięcy temu zapowiadał, że nie będzie ponownie ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim. W wyborach do PE Warmia i Mazury tworzą wraz z Podlasiem jeden okręg wyborczy.

bEiaFupb

ZOBACZ TAKŻE:

Szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski będzie natomiast liderem listy PO w Łódzkiem - poinformował szef struktur wojewódzkich PO Andrzej Biernat.

Na drugim miejscu na liście znajdzie się najprawdopodobniej b. rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Jan Krysiński. Szanse na to miejsce ma jednak również obecna poseł Joanna Skrzydlewska.

bEiaFupc

Czwarte miejsce w Łódzkiem dostanie b. piłkarz ŁKS, jeden z bohaterów pamiętnego meczu Polaków na Wembley Mirosław Buczacki. Prawdopodobnie w sobotę odbędzie się w Łodzi oficjalna prezentacja kandydatów PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przewodnicząca lubuskiej PO posłanka Bożenna Bukiewicz, marszałek województwa Marcin Jabłoński oraz dwóch innych samorządowców z tego regionu znalazło się na liście lubuskich kandydatów do PE. Region lubuski tworzy wspólny okręg wyborczy z województwem zachodniopomorskim.

Kolejni kandydaci z obu regionów mają być _ ułożeni _ na liście na przemian. Bukiewicz powiedziała, że liczy na przyznanie jej pierwszego miejsca na liście, gdyż w poprzednich wyborach do PE, listę PO otwierał kandydat z woj. zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorska PO rekomendowała pięciu kandydatów: lekarza Tomasza Grodzkiego, dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie Zdunowie i radnego Rady Miasta Szczecin; sekretarza Urzędu Miasta w Koszalinie Piotra Jedlińskiego (nie należy do PO); posła ze Stargardu Szczecińskiego Sławomira Preissa; byłego wójta gminy Rewal, obecnie posła PO Konstantego Oświęcimskiego oraz starostę kołobrzeskiego Artura Mackiewicza.

Na czele małopolskich kandydatów PO do europarlamentu znajduje się obecny europoseł Bogusław Sonik. Kolejne miejsca zajmują poseł Konstanty Miodowicz, europosłanka Urszula Gacek, członek Rady Regionu PO Andrzej Saternus i radna Miasta Krakowa Marta Patena. Jako ostatni listę zamyka poseł Jerzy Fedorowicz, o ile uzyska zgodę na kandydowanie.

Szef małopolskiej PO poseł Andrzej Czerwiński nie chciał we wtorek odnieść się do medialnych spekulacji, że kandydatem PO do europarlamentu byłby b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, konkurujący w takiej sytuacji ze Zbigniewem Ziobro (PiS).

Lubelska PO w piątek ma wyłonić osobę, która zajmie pierwsze miejsce na liście wyborczej do PE. Będzie to ktoś z pięciorga działaczy cieszących się największą popularnością ustaloną w badaniu opinii publicznej w regionie. Są to: poseł Włodzimierz Karpiński, wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki, wicewojewoda lubelska Henryka Strojnowska, europoseł Zbigniew Zaleski oraz poseł Mariusz Grad.

bEiaFupu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)