Notowania

Przejdź na
grzegorz napieralski
18.04.2009 15:31

PiS i SLD zjednoczone w ataku na PO

Szefowie obu partii zdają się mówić wspólnym głosem atakując na kongresach największego rywala - partię rządzącą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Dziś miały miejsce dwa partyjne zgromadzenia: konwencja SLD z szumnym wystąpieniem szefa Grzegorza Napieralskiego i rada polityczna PiS, której przewodził Jarosław Kaczyński. Obaj zdawali się mówić wspólnym głosem atakując największego rywala - Platformę Obywatelską. *

Lider Sojuszu przypomniał, że pięć lat temu, 16 kwietnia 2004 roku w Atenach premier i prezydent wywodzący się z lewicy - Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski podpisali Traktat Akcesyjny. _ Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stało się faktem (...) Tamta data zmieniła Polskę na wiele, wiele lat, ale warto pamiętać kto tego dokonał _ - podkreślił Napieralski.

_ Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby wtedy, kiedy negocjowaliśmy wejście Polski do UE premierem był Donald Tusk, ten z Platformy Obywatelskiej _ - mówił Napieralski.

_ Ten premier Donald Tusk, który woli zagrać w piłkę niż być na sejmowych głosowaniach; Donald Tusk z PO, który dziś jest za in vitro, a jutro jest przeciw in vitro; Donald Tusk, który dzisiaj zamyka IPN, ale jutro przygotowuje ustawę, która wzmacnia IPN _ - wymieniał szef Sojuszu.

Szefowi rządu zarzucił też, że najpierw obiecał w kampanii wyborczej, że Polska będzie silnym państwem w strukturach europejskich, a _ mamy spór i żenadę, mamy spór o to, kto na jakim krześle będzie siedział, jakim samolotem leciał _.

Według niego, gdyby to Tusk negocjował warunki członkostwa Polski w UE, nasz kraj nie wszedłby do niej.

Ocenił jednak, że z jeszcze gorszą sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby pięć lat temu premierem był prezes PiS Jarosław Kaczyński, a prezydentem - Lech Kaczyński. _ Pamiętacie dwa lata rządów PiS? _ - pytał salę Napieralski. _ Nienawiść, podziały, lepsi i gorsi, byliśmy ośmieszani na arenie międzynarodowej _ - mówił lider SLD.

Napieralski zarzucił też politykom PO, że dla nich _ liczą się tylko wyniki _. _ Tu weźmiemy Mariana, tu weźmiemy Dankę i jakoś to będzie. I słupki pójdą w górę _ - mówił szef Sojuszu.

Na szczęście - podkreślił - _ jest alternatywa w postaci lewicy _. Oświadczył, że SLD chce _ silnej, zjednoczonej Europy, Europy Socjalnej równych szans, Europy bezpiecznej _.

Prezes PiS, podczas rady politycznej swojego ugrupowania, wtórował szefowi SLD. Uważa on, że rządząca dziś w Polsce PO lekceważy miliony Polaków. Jego zdaniem nie chce też uznać, że polityka liberalna _ kompromituje się w skali świata _ i w Polsce.

Czy jest jakiś wspólny mianownik między ignorowaniem, lekceważeniem interesów narodowych w Parlamencie Europejskim, poprzez postawę międzynarodową PO, a tym co dzieje się w Polsce. Jest taki mianownik - to polityka liberalna - mówił Jarosław Kaczyński.

_ To jest stawka na elitę, to jest stawka na polską grupę społeczną - grupę uprzywilejowaną, to jest lekceważenie dla innych, dla ogromnej większości _ - mówił prezes PiS.

Jego zdaniem, _ w każdej dobrej polityce _ to ludzie powinni być najważniejsi. _ (Liberalizm) to koncepcja, która dzisiaj kompromituje się poprzez kryzys w skali świata i kompromituje się także w Polsce, chociaż w Polsce ci, którzy rządzą ciągle nie są gotowi uznać, że ona jest skompromitowana i ciągle nie są gotowi od tej koncepcji odejść _ - podkreślił prezes PiS.

_ Ale najważniejsze (...) jest to lekceważenie - lekceważenie dla milionów zwykłych Polaków - pracowników, drobnych przedsiębiorców, średnich przedsiębiorców, dla tych, którzy nie są tam, na tej samej górze _ - dodał.

Jego zdaniem _ warto sobie uświadomić, że właśnie z tego lekceważenia, a może nawet jeszcze czegoś gorszego, mogło wyrastać to wszystko, co zdarzyło się w naszym kraju w ciągu ostatnich lat _.

_ Tylko z takiego lekceważenia mogło wyrastać to wielkie wmawianie Polakom, że w czasie, kiedy ich los się gwałtownie poprawił - 31 procent wzrostu konsumpcji i sprzedaży detalicznej w ciągu zaledwie dwóch lat, w czasie gdy nikt nie doznawał żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o swobody obywatelskie, wolności słowa, gdzie wszyscy Polacy, poza złodziejami i agentami mogli się na prawdę czuć dobrze i pewnie, że ten okres, ten czas w polskim życiu - czas naszych rządów, został określony (...) jako czas czarny, czas zagrożenia demokracji, niszczenia polskich interesów narodowych _ - podkreślił Kaczyński.

Tagi: grzegorz napieralski, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz