Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO chce jednomandatowych okręgów do Senatu

0
Podziel się:

Do takiej zmiany opozycje namawia poseł Marek Wójcik.

PO chce jednomandatowych okręgów do Senatu
(PAP/Leszek Szymański)

Projekt jest już gotowy, Platforma zbiera pod nim podpisy. W najbliższym czasie ma trafić do laski marszałkowskiej.

Platforma chce wprowadzenia okręgów jednomandatowych począwszy od najbliższych, przyszłorocznych wyborów do Senatu.

_ - Projekt jest gotowy, zbieramy pod nim podpisy, złożymy go w ciągu kilku dni _ - powiedział senator Mariusz Witczak (PO). Podkreślił, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu do wyborów parlamentarnych, aby zmienić ordynację, nie narażając się na zarzuty przekroczenia dopuszczalnych terminów przewidzianych dla zmian w prawie wyborczym.

Platforma liczy, że przekona do swej propozycji pozostałe kluby. _ - Jestem dobrej myśli, mam nadzieję, że inne środowiska polityczne przychylnie spojrzą na nasz projekt _ - powiedział poseł Marek Wójcik (PO), który będzie pilotował projekt w Sejmie.

PO w ramach pomysłu na zmiany w konstytucji (przedstawionego w lutym) zaproponowała m.in. zmniejszenie liczby senatorów ze 100 do 49.Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi PO proponowała likwidację Senatu.

Zmiana konstytucji wymaga w Sejmie większości 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w Senacie bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Zmiana ordynacji to zmiana ustawy odbywająca się na zwykłych zasadach.

Na razie przeciwna posłowi Platformy jest tylko Lewica. PSL i PiS nie mówią jeszcze _ nie _, ale chcą poznać więcej szczegółów.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)