Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO grozi rozwiązaniem komisji hazardowej

0
Podziel się:

PiS upiera się przy powrocie Kempy i Wassermanna. Platforma godzi się tylko na Kempę.

PO grozi rozwiązaniem komisji hazardowej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja: 15:30

Do sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery hazardowej PiS ma ponownie wystawić Beatę Kempę iZbigniewa Wassermanna. PO proponuje - do komisji wraca tylko Kempa. Jeśli PiS się na to nie zgodzi, to - według polityków PO - możliwe jest rozwiązanie komisji hazardowej.

Obradujące rano Prezydium Sejmu ustaliło, że kandydatów do _ hazardowej _ komisji śledczej PiS może zgłosić do godz. 22 w środę, a do jutra, do godz. 12 będzie czas na zgłaszanie zastrzeżeń do tych kandydatur.

Wicemarszałek SejmuKrzysztof Putra(PiS) poinformował, że klub PiS ponownie zgłosi do komisji kandydatury Kempy i Wassermanna. _ - Co będzie dalej, to zobaczymy _ - powiedział Putra dziennikarzom.

O komisji hazardowej czytaj w Money.pl
Nad decyzją PiS ubolewa marszałek SejmuBronisław Komorowski. _ Lepsze rozwiązanie byłoby takie, które dawałoby nie tylko możliwość wyjścia wszystkim z twarzą, ale również takie, które by gwarantowało przyzwoitą pracę i jednoczesne poszanowanie zasady, że nie można być jednocześnie świadkiem i sędzią _ - powiedział.

Putra uważa jednak, że przesłuchania Kempy i Wassermanna przez komisję śledczą nie wykazały _ ani promila _ ich udziału w pracach nad nowelizacją ustawy hazardową, który wykraczałby poza ich ustawowe obowiązki. Z tego powodu - mówił wicemarszałek - powinni oni ponownie znaleźć się w jej składzie. _ Liczymy na głosy wszystkich posłów polskiego Sejmu. Nie może być tak, że PO będzie wyznaczała PiS, kto ma być w składzie komisji hazardowej _ - podkreślił Putra.

Komorowski zapowiedział, że będzie się jeszcze spotykał z szefami klubów w sprawie hazardowej komisji śledczej.

Z kolei wicemarszałek SejmuStefan Niesiołowski(PO) powiedział, że marszałek Sejmu będzie proponował władzom klubu PiS kompromis polegający na tym, że do komisji może wrócić Kempa, ale nie Wassermann. _ Jeżeli PiS tego nie zaaprobuje, jest brana pod uwagę możliwość rozwiązania komisji _ - podkreślił.

Niesiołowski przyznaje wprawdzie, że komisja może działać w obecnym składzie, tzn. bez posłów PiS, ale jak zaznaczył, byłoby _ politycznie niewygodne _.

Także Komorowski powiedział, że nie wyobraża sobie, żeby komisja mogła prowadzić prace bez przedstawicieli PiS. _ Wydaje mi się, że wszelkie przesłuchania będą wtedy przez opinię publiczną uznawane za mało wiarygodne _ - dodał.

Kaczyński: W sprawie Wassermanna nie ustąpimy

Prezes PiSJarosław Kaczyńskizapewnił, że jego klub nie pomoże w upadku _ hazardowej _ komisji śledczej. J.Kaczyński jest przeciwny wariantowi, który zakłada powrót do komisji Beaty Kempy, bez Zbigniewa Wassermanna.

Zdaniem J.Kaczyńskiego, nie ma wątpliwości, że _ wbrew różnego rodzaju rozsiewanym informacjom, to premierDonald Tuskpodejmuje decyzje co do komisji hazardowej _. _ Jest pytanie, czy chce doprowadzić do upadku komisji, czy uznaje, że pewne standardy w państwie powinny być przestrzegane _ - powiedział prezes PiS na środowej konferencji prasowej.

W jego ocenie, _ na razie wygląda to w ten sposób, że Tusk chce doprowadzić do jej upadku _. My na pewno w tym nie pomożemy - zapewnił J.Kaczyński.

Komisja planuje kolejne przesłuchania. Tusk jeszcze w styczniu?

W dniach 19-22 stycznia przed hazardową komisją śledczą mają stanąć: b. szef CBAMariusz Kamiński, b. przewodniczący klubu POZbigniew Chlebowskioraz b. minister sportuMirosław Drzewiecki- poinformował po posiedzeniu prezydium hazardowej komisji śledczej jej przewodniczący Mirosław Sekuła. Dodał, że premier Donald Tusk mógłby zostać przesłuchany jeszcze w styczniu.

Zaznaczył też, że komisja chce jednak wcześniej przesłuchać Kamińskiego, Chlebowskiego, Drzewieckiego - w dniach 19-22 stycznia. _ Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnych posiedzeń ani innych świadków, których byśmy w tym czasie mieli przesłuchać dlatego, że liczymy, iż do dnia jutrzejszego będziemy mieli lepsze rozeznanie co do ewentualnych innych materiałów, na które czekamy _ - powiedział. Jak dodał, w czwartek prezydium ma podjąć w tej sprawie decyzję.

W przyszłym tygodniu mają być przesłuchani m.in.: minister finansów Jacek Rostowski, wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica, b. wicepremier i minister finansówZyta Gilowskai b. minister skarbuWojciech Jasiński.

Spór o Kempę i Wassermanna ciągnie się od miesiąca ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)