Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO nie zgadza się na odpis od podatku zamiast abonamentu

0
Podziel się

O nowy model finansowania TVP i radia PO spiera się z SLD.

PO nie zgadza się na odpis od podatku zamiast abonamentu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgEPJWt

Sposób finansowania mediów publicznych, to jeden z głównych punktów spornych w rozmowach PO-SLD o tzw. ustawie medialnej.

Lewica chce zastąpić abonament odpisem od podatku PIT i CIT. Platforma natomiast zamiast abonamentu postuluje utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który byłby zasilany wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej. Na propozycję SLD - jak zapowiadaZbigniew Chlebowski- Platforma się nie zgodzi.

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskipowiedział dziennikarzom w Sejmie, że klub Lewicy cały czas pracuje nad porozumieniem z PO i PSL w sprawie mediów. Zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu spotka się z przedstawicielami Platformy, m.in. z Chlebowskim.

bEgEPJWv

Lewica opowiada się za tym, by media publiczne były finansowane dzięki odpisowi od podstawy opodatkowania. Według Szmajdzińskiego, gdyby odpis ten wynosił kilka lub kilkanaście złotych, nie obciążałby zbytnio budżetów domowych Polaków.

Ale Platforma nie zgadza się na takie rozwiązanie. _ Nie zgadzamy się na abonament, a odpis od podatku byłby przecież formą abonamentu, tylko inaczej ściąganą _ - powiedział w poniedziałek PAP Chlebowski.

W podobnym tonie wypowiada się wiceszef klubu PlatformyGrzegorz Dolniak: _ Odpis czy abonament, to tylko kwestia nazewnictwa. Byłby dolegliwością dla obywateli. Nie ma naszej zgody na jakąkolwiek kolejną formę opodatkowania Polaków _.

bEgEPJWB

Chlebowski przyznał, że abonament to nie jedyna kwestia, jaka różni PO i Lewicę w sprawie ustawy medialnej. Chodzi m.in. o skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Platforma, mówił Chlebowski, chce _ nowej _ KRRiT - czyli wymiany składu Rady.

Według polityków Lewicy, przerwanie kadencji obecnego KRRiT mogłoby zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego Lewica opowiada się za rozszerzeniem składu obecnej 5- osobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 11 osób.

Szef klubu PO potwierdził, że trwają rozmowy z Lewicą; nie chce jednak przesądzać, kiedy może dojść do ostatecznego porozumienia. Projekt nowej ustawy medialnej opracowało ministerstwo kultury. Teraz w sprawie projektu toczą się rozmowy PO, PSL i SLD.

Jedno z najważniejszych założeń tego projektu to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej.

bEgEPJWC

Chlebowski zapowiedział jeszcze w styczniu, że jeśli Platformie nie uda się porozumieć z Lewicą w sprawie tzw. ustawy medialnej, to projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie.

bEgEPJWW
media
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)