Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO przedstawi konkretne propozycje zmian w konstytucji

0
Podziel się:

Nowy pomysł na polski ustrój poznamy w połowie grudnia.

PO przedstawi konkretne propozycje zmian w konstytucji
(kprm.gov.pl)
bFeWyzMB

Wiceszef klubu PO Sławomir Nowak zapowiedział, że Platforma do połowy grudnia przedstawi projekt zmian w konstytucji. Będzie on oparty na projekcie przygotowanym pod patronatem trzech byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego. - _ Przedstawimy ich propozycje jako własne _ - podkreślił Nowak.

Nowak powiedział w Radiu Zet w programie _ Siódmy dzień Tygodnia _, że trzej byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego, proponują wprowadzenie w Polsce systemu kanclerskiego - m.in. _ osłabienie _ prezydenta i osłabienie weta prezydenta. Jak ocenił, model kanclerski jest bardziej zakorzeniony na kontynencie europejskim i bardziej funkcjonalny niż model prezydencki.

Przyznał jednocześnie, że na razie nie widzi woli porozumienia ze strony opozycji - jeśli chodzi o prace nad zmianami w konstytucji.

bFeWyzMD

Zdaniem szefa Komitetu Wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego, propozycja premiera zmian w konstytucji wprowadziła _ dużą nerwowość i niepewność _ u części posłów PO. Między innymi marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zdystanował się od pomysłów szefa rządu. _ - PiS mówi dzisiaj Platormie "sprawdzam", czekamy na konkretne propozycje _ - podkreślił Brudziński.

Według szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego, jeśli opozycja nie zgodzi się na zmiany konstytucji, to taki projekt jest nierealny do przeprowadzenia. _ - Ale warto rozpocząć debatę, po 12 latach obowiązywania konstytucji, porozmawiać o tym, które punktu są słabe, a które mocne _ - zaznaczył. Jak dodał, podstawą do debaty powinien być projekt przygotowany pod patronatem trzech b. prezesów Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł SLD Jerzy Wenderlich podkreślił, że zmiany w konstytucji, to _ nie jest gra w bierki, to nie jest strzelanie z procy _, dlatego premier powinien wcześniej - nie w świetle kamer - porozmawiać z opozycją o swoich propozycjach zmian w konstytucji.

| Jakie zmiany wchodzą w grę |
| --- |
| Projekt przygotowany pod patronatem trzech byłych prezesów TK: Jerzego Stępnia, Andrzeja Zolla i Marka Safjana zakłada ograniczenie władzy prezydenta, m.in. poprzez zmniejszenie progu głosów koniecznych do odrzucania weta, a także wzmocnienie systemu parlamentarno-gabinetowego. Według tego projektu, prezydent zostałby zdefiniowany, jako najwyższy przedstawiciel RP i gwarant ciągłości władzy państwowej; natomiast władza wykonawcza miałaby należeć wyłącznie do rządu. Obecnie prezydenckie weto może być odrzucone przez Sejm większością 3/5 głosów, według projektu b. prezesów konieczne byłoby do tego zebranie jedynie większości bezwzględnej (więcej za niż przeciw i wstrzymujących się). |

bFeWyzNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)