Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO wyjaśni inwigilację dziennikarzy

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska zapowiada, że wyjaśni sprawę zarzutów o inwigilację dziennikarzy "Rzeczpospolitej" w 2001 roku. Sejm odrzucił wniosek PO, by tą sprawą zajęła się komisja śledcza.

PO wyjaśni inwigilację dziennikarzy
(PAP/Andrzej Wiktor)

Platforma Obywatelska zapowiada, że wyjaśni sprawę zarzutów o inwigilację dziennikarzy "Rzeczpospolitej" w 2001 roku. Sejm odrzucił wniosek PO, by tą sprawa zajęła się komisja śledcza.

Sejm odrzucił także wniosek o przedstawienie przez rząd wyjaśnień w sprawie działań ministerstwa sprawiedliwości w tej sprawie.

Tusk: Bracia Kaczyńscy boją się prawdy Platforma chciała wyjaśnić, czy w czasie, gdy ministrem sprawiedliwości był Lech Kaczyński, służby specjalne zajmowały się działalnością dziennikarzy śledczych "Rzeczpospolitej" - Anny Marszałek i Bertolda Kittla. Wniosek przepadł, głównie głosami koalicji.

Platforma złożyła projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej w marcu, po tym jak tygodnik "Newsweek" opisał akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy "Rzeczpospolitej" Annę Marszałek i Bertolda Kittela. Podstawą śledztwa była notatka Elżbiety Kruk - ówczesnej szefowej gabinetu politycznego L. Kaczyńskiego - że ma informacje, iż Marszałek i Kittel otrzymali zlecenie wyeliminowania z życia
Tusk: Wyjaśnimy to tak czy inaczej politycznego Marka Kempskiego (wojewody śląskiego), Jerzego Widzyka (ministra transportu) i L. Kaczyńskiego.

Platforma proponowała, aby zadaniem komisji było zbadanie zasadności podjęcia w 2001 roku przez prokuraturę śledztwa w sprawie rzekomych powiązań dziennikarzy "Rz" ze służbami specjalnymi, a także zasadności powołania specjalnego zespołu prokuratorskiego dla zbadania tej sprawy.

Komisja miałaby też ustalić faktyczny podmiotowy i przedmiotowy zakres prowadzonego śledztwa oraz kosztów poniesionych w związku z nim przez Skarb Państwa.

Platforma chciała też, aby komisja zbadała ewentualne zalecenia wydane przez osoby sprawujące funkcje publiczne w sprawie inwigilacji dziennikarzy "Rz" oraz faktyczny bieg czynności podjętych w tej sprawie przez instytucje państwowe.

Donald Tusk podkreśla że Platforma tej sprawy nie zostawi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)