Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Początek szkoły. Początek strajku?

0
Podziel się

Dziś ruszają negocjacje ZNP z rządem. Nauczyciele zapowiadają, że nie przewidują kompromisów.

Początek szkoły. Początek strajku?
(PAP/Krzysztof Świderski)
bDBazgWJ

Dziś początek negocjacji Związku Nauczycielstwa Polskiego ze stroną rządową. O tym, czy rok szkolny zacznie się od protestów nauczycieli, zdecyduje wynik rozmów między stroną rządową a związkowcami.

ZNP chce, aby rząd zrezygnował z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty, zwiększył skalę podwyżek i zachował prawo nauczycieli do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

W tych kwestiach rząd nie zamierza jednak zmienić swojego stanowiska. Zdaniem sekretarza stanu w kancelarii premiera Michała Boniego proponowane 10-procentowe podwyżki powinny usatysfakcjonować związkowców. Michał Boni dodaje, że rząd nie skłania się do ustępstw w kwestii wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

bDBazgWL

Prezes ZNP Sławomir Broniarz ma nadzieję, że rozmowy z rządem będą konstruktywne i podkreśla, że w kwestiach kluczowych jego związek nie przewiduje kompromisów.

Jeśli rozmowy nie przyniosą przełomu, to 1 września może oznaczać nie tylko początek roku szkolnego, ale także początek strajku.

Pierwszym znakiem ostrzegawczym ma być manifestacja zaplanowana na 1 września. Jak podkreślił prezes ZNP, będzie ona wyrazem niezadowolenia środowiska nauczycielskiego ze zmian proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

bDBazgWR
bDBazgXm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)