Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Polacy dyskryminowani w Brukseli? UKIE im pomoże

0
Podziel się:

Polscy kandydaci na unijnych urzędników skarżą się na wyniki konkursów.

Polacy dyskryminowani w Brukseli? UKIE im pomoże
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz zapowiedział, że będzie interweniował w sprawie skargi Polaków, protestujących przeciwko dyskryminacji polskich kandydatów w konkursach na urzędników unijnych.

- _ Śledzimy tę sprawę i będę prosił o wyjaśnienia komisarza ds. administracyjnych Siima Kallasa _ - powiedział Dowgielewicz (na zdjęciu). Ewentualną dyskryminacją Polaków w konkursach zainteresowali się już polscy eurodeputowani. Filip Kaczmarek (PO) poinformował w czwartek, że wysłał w tej sprawie formalne zapytanie do Komisji Europejskiej.

Trzydziestu Polaków, którzy nie zdali ostatniego etapu konkursu na unijnych urzędników, złożyło we wtorek skargę do unijnego biura rekrutacyjnego EPSO oraz KE. Wskazują na zaskakująco słabe wyniki, jakie osiągnęli w ostatnim konkursie na urzędników (kategorii A5) w dziedzinie publicznej administracji i zasobów ludzkich. Według nieoficjalnych obliczeń samych sygnatariuszy skargi, zaskakująco niski odsetek Polaków, którzy przeszli do ostatniego, ustnego etapu, zdało pomyślnie egzamin.

- _ Szacujemy, że przyznana Polsce kwota 145 miejsc w tym konkursie w połowie pozostanie niewypełniona _ - uważa jedna ze skarżących. - _ Jako że Polacy byli w konkursie oddzieleni od innych narodowości, rodzi się pytanie, czy wszystkim kandydatom podczas egzaminu postawiono tę samą poprzeczkę. Polscy kandydaci byli egzaminowani przez inną komisję egzaminacyjną niż kandydaci innych narodowości i otrzymali inny zestaw pytań _.

Polacy żalą się, że około 75 proc. pytań, jakie zadano im podczas konkursu, dotyczyło technicznych spraw związanych z dziedziną zasobów ludzkich. Tymczasem - przekonują w skardze - kandydaci z innych państw byli odpytywani głównie z wiedzy o unijnych politykach.

Według najnowszych danych z kwietnia tego roku, w Komisji Europejskiej pracuje 994 polskich urzędników. Polska tylko w 76 proc. wypełniła przyznaną jej w 2004 roku pulę stanowisk (1341). To najgorszy wynik spośród wszystkich państw, które wstąpiły do UE przed czterema laty. Ponadto aż połowa z zatrudnionych Polaków pracuje na najniższych w unijnej hierarchii stanowiskach asystenckich.
Stąd słabe wyniki Polaków w porównaniu z innymi i wyeliminowanie ich z konkursu, który otwiera drogę do kariery w unijnych instytucjach. Skarżący podkreślają, że trudno zrozumieć takie podejście egzaminatorów w świetle danych, że Polska na tle nowych krajów członkowskich ma najniższy procentowy wskaźnik wypełnienia kwot przyznanych w instytucjach europejskich dla urzędników danego obywatelstwa.

Polacy, licząc na pomoc, swą skargę przesłali do wiadomości polskich władz, polskich europarlamentarzystów oraz europejskiego rzecznika praw obywatelskich.

Liczby dotyczące zatrudnienia Polaków na średnich i wyższych stanowiskach kierowniczych nie zmieniły się od ubiegłego roku, czyli nie ma tendencji wzrostowej, jak w przypadku innych nowych krajów UE. Polacy, a także Czesi, są proporcjonalnie słabiej reprezentowani na tzw. listach rezerwowych, czyli listach osób, które pomyślnie przeszły konkursy do KE i czekają na konkretne oferty.

Ta słabsza obecność na listach rezerwowych - tłumaczyła Komisja Europejska w kwietniu - wynika _ z proporcjonalnie mniejszej liczby uczestników konkursów z tych krajów oraz słabszych rezultatów podczas konkursu _. - _ Możemy to odnotować, ale nie mamy na to wyjaśnienia _ - dodaje KE.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.