Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stan wojenny
13.12.2009 16:16

Polityczne spory o ocenę stanu wojennego

PO i PiS: Powinny zapaść jednoznaczne wyroki. SLD i PSL: Nie można wydawać kategorycznych sądów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Politycy nie są zgodni w ocenie stanu wojennego. Przedstawiciele PO i PIS uważają, że w tej sprawie powinny zapaść jednoznaczne wyroki wydane przez niezawisłe sądy. SLD i PSL są zdania, że po tylu latach nie można wydawać kategorycznych sądów.

Rzecznik rząduPaweł Graśprzypomniał, że z ostatnich dokumentów wynika, iż generałWojciech Jaruzelskistarał się nakłonić Rosjan do interwencji zbrojnej. Dodał, że jeżeli te informacje się potwierdzą, to stawia pod znakiem zapytania dotychczasową linię obrony generała Jaruzelskiego, że stan wojenny był mniejszym złem. _ - Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że stan wojenny został wprowadzony w obronie partyjnych interesów _- podkreśla Paweł Graś.

[

Manifestacje przed domem generała Jaruzelskiego ]( http://news.money.pl/artykul/manifestacje;przed;domem;generala;jaruzelskiego,71,0,566599.html )
Poseł PiS do parlamentu europejskiegoAdam Bielanpodkreśla, że generał Jaruzelski powinien w końcu zostać osądzony. - _ Jego działania wyczerpują znamiona zdrady stanu _ - uważa europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Z koleiWojciech Olejniczak, europoseł SLD, uważa, że nie można oceniać stanu wojennego popadając w skrajności.

_ - Nie można ich określić jako bohaterów, ale nie można też ich dziś za wszystko potępiać - _ dodaje Olejniczak. Jego zdaniem dramatyczne wydarzenia z '80 czy '81 roku świadczą o tym, że władza sprawowana była nieudolnie.

[

Frasyniuk: Potrzebny jest Rambo Solidarności ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/frasyniuk;potrzebny;jest;rambo;solidarnosci,202,0,566218.html ) RównieżStanisław Żelichowskiz PSL podkreśla, że przez 28 lat nie udało się osądzić generała Jaruzelskiego, bo jest to postać, która wciąż budzi emocje. - _ To tragiczna i niejednoznaczna postać w naszej historii. Generał jest w takim wieku, że niedługo historycy - także ci z IPN - będą mogli pokazać wszystkie za i przeciw _- dodaje poseł ludowców.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad 100 osób. Internowano ponad trzy tysiące osób, a czasowo pozbawiono wolności ponad 10 tysięcy. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej działalności NSZZ "S", a nawet za samą przynależność do związku.

Tagi: stan wojenny, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz