Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
23.10.2009 12:00

Polska spiera się z Holandią o inwestycje NATO

W Bratysławie trwa nieformalna sesja ministrów obrony NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Bratysławie trwa nieformalna sesja ministrów obrony NATO. Jednym z zagadnień spotkania była reforma budżetu Paktu Północnoatlantyckiego.

Minister obronyBogdan Klichpowiedział, że doszło do sporu Polski z między innymi Holandią, która proponuje ograniczenie inwestycji NATO w krajach członkowskich, a zaoszczędzone pieniądze byłyby włączone w wydatki na misję ISAF w Afganistanie.

Polska stanowczo się temu sprzeciwia, ponieważ dla nowych krajów członkowskich rozbudowa i modernizacja infrastruktury wojskowej jest bardzo ważna.

_ - Jest to właściwie jedyny widoczny znak naszej obecności w Pakcie Północnoatlantyckim _ - uważa minister Klich. Ministrowie państw NATO podjęli decyzję o powołaniu specjalnego zespołu, który ma wypracować kompromis w tej sprawie.

Innym ważnym tematem nieformalnego spotkania w Bratysławie była sprawa tarczy antyrakietowej. O nowej propozycji amerykańskiej administracji opowiadał na Słowacji Robert Gates, sekretarz obrony USA.Amerykański polityk przedstawił ministrom koncepcję tarczy opartej na rakietach SM3.

Propozycja amerykańskiej administracji została przyjęta przez europejskich partnerów z zadowoleniem. Według ministra Klicha, nowy projekt daje więcej możliwości współpracy między NATO a Stanami Zjednoczonymi przy budowie systemu antyrakietowego.
Spotkanie w Bratysławie potrwa do wczesnego popołudnia. Biorą w nim udział - oprócz ministrów obrony NATO - przedstawiciele ONZ i UE, a także afgański minister obrony Abdul Rahim Wardak.

ZOBACZ TAKŻE:

Na zdjęciu szef NATO Anders Fogh Rasmussen i prezydent Słowacji Ivan Gasparovic podczas obrad NATO w Bratysławie.

Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz