Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
03.09.2008 19:55

Premier jedzie do Niemiec. Spotka się z przewodniczącym PE

Tematem spotkania będą Gruzja i Ukraina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

PremierDonald Tuskspotka się w piątek w Dolnej Saksonii z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera. Wizyta premiera w Niemczech odbędzie się na zaproszenie Poetteringa.

Rozmowy z Poetteringiem mają dotyczyć m.in. kwestii Gruzji i Ukrainy - po poniedziałkowym szczycie UE ws. konfliktu na Kaukazie, i przed zapowiedzianym na 9 września szczytem UE-Ukraina.

Potępiając Rosję i żądając pełnego wycofania jej wojsk na pozycje sprzed wybuchu konfliktu z Gruzją, szefowie państw i rządów w poniedziałek na szczycie w Brukseli wstrzymali rozmowy o nowym partnerstwie UE-Rosja.

Aby wzmóc presję na Rosję, prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że w poniedziałek 8 września uda się z kolejną misją do Moskwy, w towarzystwie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i koordynatora unijnej dyplomacji Javiera Solany.

Podkreślając zasadę integralności terytorialnej Gruzji, przywódcy zażądali od Rosji pełnego respektowania porozumienia osiągniętego przy udziale Sarkozy'ego 12 sierpnia. Chodzi o całkowite wycofanie rosyjskich wojsk, zastąpienie patroli rosyjskich w Abchazji i Osetii Południowej międzynarodowymi obserwatorami oraz otwarcie międzynarodowych rozmów o statusie tych regionów. Za tydzień Sarkozy ma przekonywać do tego prezydenta Rosji Dmitrija Medwiediewa.

Od poszanowania porozumienia UE uzależnia przyszłe stosunki z Rosją.

Tagi: premier, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz