Notowania

premier
03.09.2008 19:55

Premier jedzie do Niemiec. Spotka się z przewodniczącym PE

Tematem spotkania będą Gruzja i Ukraina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

PremierDonald Tuskspotka się w piątek w Dolnej Saksonii z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera. Wizyta premiera w Niemczech odbędzie się na zaproszenie Poetteringa.

Rozmowy z Poetteringiem mają dotyczyć m.in. kwestii Gruzji i Ukrainy - po poniedziałkowym szczycie UE ws. konfliktu na Kaukazie, i przed zapowiedzianym na 9 września szczytem UE-Ukraina.

Potępiając Rosję i żądając pełnego wycofania jej wojsk na pozycje sprzed wybuchu konfliktu z Gruzją, szefowie państw i rządów w poniedziałek na szczycie w Brukseli wstrzymali rozmowy o nowym partnerstwie UE-Rosja.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosyjscy dyplomaci opuszczają Tbilisi ]( http://news.money.pl/artykul/rosyjscy;dyplomaci;opuszczaja;tbilisi,155,0,365979.html )
* [ **Rosja zarzuca NATO dozbrojenie Gruzji ** ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;zarzuca;nato;uzbrojenie;gruzji,255,0,365823.html )
* [ Gruzja dziękuje Unii ]( http://news.money.pl/artykul/gruzja;dziekuje;unii,44,0,365612.html )
* [ Ławrow chce embarga na dostawy broni do Gruzji ]( http://news.money.pl/artykul/lawrow;chce;embarga;na;dostawy;broni;do;gruzji,203,0,365259.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Aby wzmóc presję na Rosję, prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że w poniedziałek 8 września uda się z kolejną misją do Moskwy, w towarzystwie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i koordynatora unijnej dyplomacji Javiera Solany.

Podkreślając zasadę integralności terytorialnej Gruzji, przywódcy zażądali od Rosji pełnego respektowania porozumienia osiągniętego przy udziale Sarkozy'ego 12 sierpnia. Chodzi o całkowite wycofanie rosyjskich wojsk, zastąpienie patroli rosyjskich w Abchazji i Osetii Południowej międzynarodowymi obserwatorami oraz otwarcie międzynarodowych rozmów o statusie tych regionów. Za tydzień Sarkozy ma przekonywać do tego prezydenta Rosji Dmitrija Medwiediewa.

Od poszanowania porozumienia UE uzależnia przyszłe stosunki z Rosją.

Tagi: premier, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz