Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
12.09.2006 20:05

Premier spotka się jednak z prezydentem USA?

Jak wynika z nieoficjalnych informacji premier Jarosław Kaczyński spotka się z prezydentem Bushem - podała telewizja TVN24.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Bednarczyk)

Premier Jarosław Kaczyński w trakcie wizyty w USA której omówi z przywódcami amerykańskimi m.in. sprawę tarczy antyrakietowej i udziału polskich wojsk w operacjach w Iraku i Afganistanie.

_ Premierowi towarzyszyć będzie liczna grupa szefów kluczowych resortów, tj. ministrowie: obrony narodowej Radosław Sikorski, spraw zagranicznych Anna Fotyga i wiceminister gospodarki Piotr Naimski. _Podczas dwudniowego pobytu w Waszyngtonie Kaczyński spotka się z przywódcami amerykańskiego rządu i Kongresu, w tym prawdopodobnie także z prezydentem USA George'em W. Bushem.

Wiadomo, że polski premier spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z wiceprezydentem Dickiem Cheneyem. Minister w Kancelarii Premiera Leszek Jesień podkreśla, że "naturalnym partnerem polskiego premiera jest wiceprezydent USA". Dodał jednak, że polska strona liczy na "krótkie, ale intensywne spotkanie" J.Kaczyńskiego z Bushem, co - jak powiedział - podniosłoby rangę tej wizyty.

Według informacji dziennikarzy TVN24 polskiej dyplomacji prawdopodobnie jednak udało się doprowadzić do spotkania.

Wcześniej Kaczyński będzie rozmawiał z sekretarz stanu Condoleezzą Rice i ministrem energetyki Samuelem Bodmanem.

Dyplomaci polscy informują, że nacisk położony zostanie na sprawy gospodarcze, jak realizacja umowy offsetowej zawartej przy zakupie samolotów F-16 przez polskie siły powietrzne oraz szanse zwiększenia inwestycji amerykańskich w Polsce.

Polska będzie nalegać też na poparcie rządu USA dla budowy gazociągu Nabucco z Turkmenistanu, przez Kazachstan, Azerbejdżan i Turcję do Europy Południowej - i ewentualnie Środkowej. Jednak jak powiedział czołowy ekspert gospodarczy ds. Europy Wschodniej z International Institute of Economics w Waszyngtonie, Anders Aslund, losy tej inwestycji są jeszcze bardzo niepewne.

"Koncerny amerykańskie wolą prowadzić gazociąg przez Rosję, bo Rosja podniosła ceny gazu, więc opłaca się jej sprzedawać. Rząd USA niewiele tu może zrobić, może tylko nalegać" - powiedział Aslund.

Jesień ocenił, że dość istotne będzie planowane na czwartek spotkanie premiera z prezesem General Electric Energy Johnem Krenickim. "Rozmowa będzie dotyczyła bardzo ciekawego projektu, jaki ma GE Energy, polegającego na zgazowywaniu, czyli przerabianiu węgla na gaz" - tłumaczył Jesień. Przypomniał, że Polska jest dużym producentem węgla i tego typu technologia "leży w zainteresowaniach Polski".

Tagi: premier, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz