Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes BOŚ obciąża Kownackiego

0
Podziel się:

Mariusz Klimczak twierdzi, że to Kownacki podpisał wnioski na zakup wierzytelności ZOZ-ów.

Prezes BOŚ obciąża Kownackiego
(PAP/Leszek Szymański)

Były wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Piotr Kownacki podpisał w 2001 r. wnioski na zakup wierzytelności ZOZ-ów przez BOŚ SA - poinformował prezes BOŚ Mariusz Klimczak.

W 2001 roku BOŚ wykupił od dwóch podmiotów wierzytelności ZOZ-ów na kwotę ok. 110 mln zł. Ich windykacją miała zająć się spółka zależna BOŚ. Po 2 latach nieskutecznej windykacji wierzytelności wróciły do banku.

_ - Oferta na zakup wierzytelności przez Bank Ochrony Środowiska została wysłana 8 stycznia 2001 roku na ręce ówczesnego wiceprezesa banku Piotra Kownackiego. W ciągu trzech tygodni na bazie tej oferty sporządzony został wniosek na posiedzenie zarządu, który odbyło się na początku lutego 2001 r. _ - powiedział na konferencji prasowej Klimczak. Podkreślił, że _ inicjatorem był Kownacki _.

Jak poinformowała dyrektor biura prawnego BOŚ, Beata Bosak- Rutkowska, na wniosku był podpis Piotra Kownackiego. Dodała, że do wniosku były dołączone również projekty umów z bankiem, a także procedura wykupywania wierzytelności.

Prezes Klimczak dodał, że ówczesny wiceprezes BOŚ Piotr Kownacki podpisał także wniosek o zakup drugiej transzy wierzytelności w czerwcu 2001 roku; był także przewodniczącym rady nadzorczej spółki, która miała zajmować się windykacją należności.

_ - W styczniu i czerwcu 2002 roku spółka zależna BOŚ zbyła niektóre wierzytelności, nie mając do tego tytułu prawnego _ - powiedziała Bosak-Rutkowska. - _ Doszliśmy do materiałów, z których wynika, że spółka zależna BOŚ sprzedała to podmiotowi trzeciemu, który organizacyjnie był powiązany z podmiotem, od którego bank kupił wierzytelności _ - dodała. Wyjaśniła, że w zarządach obu spółek występowały te same osoby.

Jak poinformowała, w 2003 roku zarząd banku zdecydował o generalnej cesji zwrotnej wierzytelności. _ Na mocy uchwały w dwóch transzach wierzytelności wróciły do banku _ - zaznaczyła. Spółka zależna, przynosząca straty, została sprzedana w 2004 roku.

Radio ZET podało w poniedziałek, że przez działalność Kownackiego BOŚ mógł stracić nawet 120 mln zł, w czasie gdy obecny szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był w latach 1999-2001 wiceprezesem tego banku i m.in. nadzorował w nim inwestycje w długi służby zdrowia.

Prezes BOŚ oszacował, że w latach 2001-2003 bank stracił na tych operacjach ok. 60-80 mln zł. Przedstawiciele BOŚ na konferencji potwierdzili, że cena po jakiej bank kupił wierzytelności ZOZ-ów w 2001 roku, była zawyżona.

Kownacki osobiście jeszcze nie ustosunkował się do tych zarzutów. Oświadczenie wydało natomiast w poniedziałek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, w którym napisano m.in., iż zarzuty wobec Kownackiego przedstawione przez Radio ZET są nieprawdziwe. Jak podkreślono, Kownacki uzyskał absolutorium za wszystkie okresy pracy w Banku Ochrony Środowiska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)