Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent i szef partii? Konstytucjonaliści: Niemożliwe

0
Podziel się:

Tusk, jako prezydent, mógłby zostać w PO - uważa Schetyna.

Prezydent i szef partii? Konstytucjonaliści: Niemożliwe
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja:18:15

WicepremierGrzegorz Schetynauznał za możliwe, że po wygranych wyborach prezydenckichDonald Tuskbędzie łączył funkcję głowy państwa z szefem Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem uzasadnia to _ polityczna prezydenturaLecha Kaczyńskiego. _ - Na razie się zastanawiamy. Trudno to sobie wyobrazić, ale powiem szczerze, jest to możliwe. I ta prezydentura Lecha Kaczyńskiego była bardzo polityczna i ona jakby usprawiedliwia takie funkcjonowanie sprawy _ - _powiedział w rozmowie z RMF FM i Newsweekiem. _ _Przypomniał, że Lech Kaczyński angażował się w kampanię wyborczą PiS. Zdaniem Schetyny działalność obecnego prezydenta być może stworzy nowy model prezydentury w Polsce.

Schetyna powiedział też, że Tusk powinien być premierem jak najdłużej, nawet do wyborów prezydenckich. - Czy weźmie urlop na ostatnie, nie wiem, dwa tygodnie, czy trzy, czy też nie, to jest kwestia techniczna - mówił wicepremier.

_ _ - Uważam, że Polacy oczekują od nas skutecznej walki z kryzysem i pilnowania spraw tych podstawowych,a nie kampanii wyborczej. Do tego jesteśmy powołani i uważam, że taka musi być rola premiera _ - _argumentował Schetyna.

Konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek tłumaczy, że byłoby to niezgodne z ustawą zasadniczą. Ekspert wyjaśnia, że po wygranej, prezydent jest zobowiązany do oddania legitymacji partyjnej - nie może być jej członkiem, ani tym bardziej przewodniczącym. W opinii Piotra Winczorka, prezydentowi nie wychodzi na dobre, gdy jest postrzegany jako szef partii, do której przed wyborami należał.

Doktor Ryszard Piotrowski przypomina, że zgodnie z artykułem 132 Konstytucji _ prezydent Rzeczypospolitej nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem _. Jak dodał, ustawa zasadnicza jest w tej kwestii jednoznaczna. Łączenie stanowiska prezydenta i szefa partii według Piotrowskiego byłoby wątpliwe z punktu widzenia kultury konstytucyjnej, zasady podziału władzy, łamałoby także zapis mówiący o tym, że partie muszą dążyć do władzy w sposób demokratyczny.

Doktor Ryszard Piotrowski ocenił, że łączenie funkcji najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych i przewodniczącego partii przeczy podstawowym zasadom ustrojowym.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)