Notowania

prezydent
15.06.2009 12:30

Prezydent szefem partii? "Konstytucyjnie dyskusyjne"

Według Lecha Kaczyńskiego Grzegorz Schetyna był szczery.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Lech Kaczyńskiuważa, że rozwiązanie zakładające, iż prezydent pozostaje jednocześnie szefem partii politycznej, jest konstytucyjnie dyskusyjne.

Prezydent, który w Genewie uczestniczył w szczycie Międzynarodowej Organizacji Pracy, był pytany o słowaGrzegorza Schetyny.

Wicepremier uznał za możliwe, że po wygranych wyborach prezydenckichDonald Tuskbędzie łączył funkcję głowy państwa i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział Schetyna w sobotę w rozmowie z RMF FM i _ Newsweekiem _, uzasadnia to _ polityczna prezydentura Lecha Kaczyńskiego _.

_ - Konstytucyjnie dyskusyjne jest to, czy prezydent może być szefem partii, ze względu na to, że przepis konstytucji mówi, że prezydent nie może pełnić innej funkcji. Powstaje pytanie, czy to idzie tylko o funkcję państwową, czy także funkcję szefa partii politycznej _ - powiedział prezydent.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

Lech Kaczyński przypomniał, że gdy został prezydentem wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że toAleksander Kwaśniewskiwprowadził zwyczaj, iż prezydent jest bezpartyjny.

Zdaniem prezydenta Schetyna mówiąc o tym, że Tusk jako głowa państwa może pozostać szefem PO, _ być może powiedział coś za szybko, ale szczerze _.

_ - Sądzę, że to jest sposób na to, żeby pozostając prezydentem, czyli człowiekiem o istotnych bardzo kompetencjach, jednak mniejszych od premiera, jeśli chodzi o bieżące rządzenie, pozostać rzeczywistym szefem _ - stwierdził Lech Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prezydent i szef partii? Konstytucjonaliści: Niemożliwe ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;i;szef;partii;konstytucjonalisci;niemozliwe,102,0,459366.html )
* [ Gowin zaskoczony propozycją Schetyny ]( http://news.money.pl/artykul/gowin;zaskoczony;propozycja;schetyny,177,0,459697.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Schetyna uznał w sobotę za możliwe, że po wygranych wyborach prezydenckich Donald Tusk będzie łączył funkcję głowy państwa z kierowaniem PO.

_ - Na razie się zastanawiamy. Trudno to sobie wyobrazić, ale powiem szczerze, jest to możliwe. I ta prezydentura Lecha Kaczyńskiego była bardzo polityczna i ona jakby usprawiedliwia takie funkcjonowanie sprawy _ - powiedział Schetyna.

Konstytucja stanowi, że _ prezydent nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem _.

Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz