Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
08.02.2006 06:51

Prezydent: UE nie jest gotowa na konstytucję

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że Polska ma do odegrania ważną rolę w Unii Europejskiej, która powinna pozostać luźną konferedacją państw, a nie przekształcić się w "superpaństwo".

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Lech Kaczyński we wtorkowym wywiadzie dla agencji Associated Press powiedział, że Polska ma do odegrania ważną rolę w Unii Europejskiej, która powinna pozostać luźną konferedacją państw, a nie przekształcić się w "superpaństwo".

W ocenie nowego polskiego prezydenta, Europa nie jest gotowa na wspólną dla wszystkich 25 członków konstytucję, której wprowadzanie może wywołać w całej Europie niechęć do głębszej integracji.

"Konstytucja jest przedwczesna" - powiedział Lech Kaczyński amerykańskiej agencji prasowej. "Poziom integracji, do którego wzywa konstytucja, poziom który ogranicza suwerenność poszczególnych państw, jest zbyt wysoki".

Polski prezydent udzielił wywiadu agencji AP w związku ze swą pierwszą wizytą w USA, która rozpoczyna się w środę. W innych fragmentach tego wywiadu, które zrelacjonowaliśmy wcześniej, odniósł się m.in. do spraw Iraku, NATO, Ukrainy, Rosji i energetyki.

L.Kaczyński podkreślił, że Polska, która ma 38 mln ludności, powinna mieć w ramach Unii status odpowiedni do jej wagi, jako jednego z sześciu największych krajów członkowskich.

"Chcemy, by pozycja Polski odzwierciedlała fakt, że w skali europejskiej Polska jest krajem dużym" - powiedział. "Jest bardzo ważne, by zachować tyle suwerenności, ile jest możliwe w ramach UE. Dlatego jesteśmy przeciwni przekształcaniu Unii Europejskiej w europejskie superpaństwo".

Agencja AP przypomina, że nowy prezydent i rząd PiS wyrażają nadzieję, że uda się opóźnić o kilka lat wprowadzenie w Polsce euro. Agencja przypomina też, że Polska w ostatnich tygodniach zajęła w ramach UE twarde stanowisko w kilku sprawach, w tym w kwestiach podatkowych oraz w sprawie przejęcia przez włoski bank UniCredito banku BPH.

"Pragniemy iść za przykładem innych krajów, zwłaszcza dużych, które są gotowe bronić do końca swych własnych interesów" - cytuje Associated Press w tym kontekście wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tagi: prezydent, lech kaczyński, unia, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz