Notowania

polacy na białorusi
13.02.2010 20:14

Prezydent wspiera Polaków na Białorusi

Lech Kaczyński zaprosił na spotkanie szefową Związku Andżelikę Borys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wiktor Dąbkowski)

Lech Kaczyński zaprosił na spotkanie szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys (na zdjęciu) - poinformował podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Jak dodał, Borys z wdzięcznością przyjęła zaproszenie. Do spotkania ma dojść tak szybko jak to tylko możliwe. Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono także innych działaczy z kierownictwa nieuznawanej przez białoruski reżim organizacji.

Minister Handzlik podkreślił, że Lech Kaczyński jest od dłuższego czasu zaniepokojony sytuacją mniejszości polskiej i łamaniem praw obywatelskich za naszą wschodnią granicą.
Mariusz Handzlik wyjaśnił, że prezydentowi zależy, by sprawą trudnej sytuacji Polonii na Białorusi zainteresowała się wspólnota międzynarodowa. Jak dodał, Lech Kaczyński liczy, że w tej kwestii będą razem działały wszystkie polskie siły politycznie.

Białoruskie władze zagroziły działaczom Związku Polaków zwolnieniami z pracy, jeśli podpiszą list protestacyjny w sprawie zajęcia przez milicję Domu Polskiego w Iwieńcu. Budynek należący do nieuznawanego przez władze Związku Polaków został kilka dni temu przejęty przez mundurowych siłą.

Wczoraj o sytuacji białoruskiej Polonii z szefem tamtejszego MSZ, rozmawiał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.Polski minister zaapelowałdo Siarhieja Martynaua o poszanowanie praw polskiej mniejszości.

Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek nie wyklucza zerwania relacji pomiędzy Unią Europejską a Białorusią w przypadku dalszego łamania demokracji w tym kraju. Jerzy Buzek zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po bardzo szczegółowych konsultacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ "Prawa Polaków na Białorusi nie są naruszane" ]( http://news.money.pl/artykul/prawa;polakow;na;bialorusi;nie;sa;naruszane,17,0,587025.html )
* [ Czas na "męską rozmowę" z szefem białoruskiego MSZ ]( http://news.money.pl/artykul/czas;na;meska;rozmowe;z;szefem;bialoruskiego;msz,104,0,586600.html )
Tagi: polacy na białorusi, białoruś, prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz