Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent wygłosił orędzie. Będzie referendum?

0
Podziel się:

Lech Kaczyński uważa, że pacjent nie może być źródłem zysku.

Prezydent wygłosił orędzie. Będzie referendum?
(PAP/Maciej Chojnowski)

*Lech Kaczyńskiuważa, że w sprawie prywatyzacji szpitali powinni wypowiedzieć się wszyscy Polacy. *

Prezydent podkreślał, ze są sprawy, w których decydujący głos powinien należeć do obywateli. jego zdaniem taką sprawą jest właśnie reforma służby zdrowia i planowana komercjalizacja szpitali.

Prezydent uważa, że ochrona zdrowia jest ostatnią dziedziną życia społecznego, pacjent nie może być źródłem zysku, a szpital narzędziem do zarabiania.

Lech Kaczyńskizaapelował o rzeczową debatę na temat planów reformy polskiej służby zdrowia i zapowiedział, że zwróci się do koalicji o wstrzymanie prac nad ustawami, które mają zreformować system opieki zdrowotnej.

Wcześniej premierDonald Tuskpowiedział, że nie sądzi, by pomysł prezydenta zyskał akceptacje parlamentu. Przeciw referendum wypowiedział się też szef klubu POZbigniew Chlebowski.

Szef klubu PO uważa, że przy pomocy klubu Lewicy jego partii uda się odrzucić ewentualne weto prezydenta do ustaw zdrowotnych. - _ Jesteśmy po słowie z politykami SLD, są sygnały, że się porozumieliśmy _ - mówi Chlebowski.

Polityk PO powiedział że w sprawie ustaw zdrowotnych były prowadzone rozmowy z przewodniczącym klubu LewicyWojciechem Olejniczakiemoraz wiceszefową komisji zdrowiaElżbietą Streker-Dembińską. _ _

_ - Po rozmowach mogę powiedzieć, że jesteśmy w stanie zbudować wystarczającą większość do odrzucenia weta prezydenta _ - podkreślił Chlebowski.

Jak ocenił, możliwe, że prezydent miał takie informacje i dlatego postanowił wystąpić w telewizyjnym orędziu z propozycją ogólnopolskiego referendum w sprawie prywatyzacji szpitali. _ - To jest niepoważny pomysł Lecha Kaczyńskiego _ - uważa Chlebowski.

Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak powiedział, że nie było rozmów z Platformą o ewentualnym wecie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- _ Liczymy na to, że ostateczny kształt ustaw zdrowotnych, łącznie z poprawkami Lewicy, pozwoli posłom SLD na jej poparcie. Jeżeli my poprzemy ustawy zdrowotne w Sejmie, to prezydent może wetować, ale i tak nic z tego nie będzie _ - dodał.

Do odrzucenia weta potrzebna jest większość 3/5 głosów; koalicja PO-PSL nie ma takiej większości.

Nad popieranym przez koalicję rządową pakietem ustaw zdrowotnych pracowała sejmowa Komisja Zdrowia. Niewykluczone, że trafi on pod obrady Sejmu w październiku.

Chodzi o pięć projektów: o zoz-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)