Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent zablokuje reformę edukacji?

0
Podziel się:

L. Kaczyńskiemu nie podobają się propozycje zmniejszenia uprawnień kuratorów.

Prezydent zablokuje reformę edukacji?
(PAP/Jacek Turczyk)

Sztandarowy pomysł PO na edukację - obniżenie wieku szkolnego - jest zagrożony, bo prezydent może zawetować ustawę oświatową.Lechowi Kaczyńskiemunie podobają się propozycje decentralizacyjne.

Jak przypomina _ Gazeta Wyborcza _ Platforma chce m.in. zmniejszyć uprawnienia kuratorów sprawujących rządowy nadzór nad szkołami - samorząd miałby przekazywać szkoły stowarzyszeniom bez zgody kuratora. I ten pomysł nie podoba się prezydentowi.

Jego zdaniem po wprowadzeniu reformy będziemy mieli w Polsce nie jeden, ale wiele systemów oświaty, a przez to _ polskość jest zagrożona _. Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki, może to doprowadzić do nadmiernej swobody programowej w regionach. Prezydencki minister wyjaśnia dziennikowi, że w jakimś regionie treści historyczne mogłyby być przekazywane nie z punktu widzenia polskiej, lecz na przykład niemieckiej racji.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ Można sobie wyobrazić, że w jakimś regionie treści historyczne byłyby przekazywane nie z punktu widzenia polskiej, lecz np. niemieckiej racji _ - mówi Kownacki na łamach _ GW _.

Dziennik wyjaśnia, że prezydent wprost weta nie zapowiada. Niedawno jednak przyjął działaczy ZNP, którzy protestują przeciw decentralizacyjnym zapisom w ustawie i planuje _ oświatowy okrągły stół _.

- _ Prezydent nie czyha na każdą ustawę, weto to ostateczność _ - zastrzega Kownacki.

edukacja
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)